Коментари - Експерименталният термоядрен реактор ще е като гигантска пещ | it.dir.bg
назад

Експерименталният термоядрен реактор ще е като гигантска пещ

Често срещан, но твърде опростен начин за описание на термоядрения синтез е твърдението, че става въпрос за възпроизвеждане на ядрените реакции, които протичат в ядрото на Слънцето

Обратно в новината
| Автор: Антоанета Маркова, БТА

Коментари - Експерименталният термоядрен реактор ще е като гигантска пещ | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Коментари

Няколко корекции: 1 във филма, с който започва статията се говори за cold fusion, т.е. студен ядрен синтез, което към момента е само фантастична теория, и изобщо не е ясно дали може да има такова нещо. Това е коренно различно от синтеза, който протича в слънцето и всички други звезди, и това, което се опитват да направят с ИТЕР и другите реактори, които се строят в момента. 2 токамак е вид реактор за ядрен синтез . ИТЕР е от такъв вид, но токамаци има работещи други и в момента на други места. Естествено, те са в пъти по-малки като размер от ИТЕР. За момента токамак технологията се счита за най-обещаващата, поне с оглед технологичното развитие към момента.

Прототипи на реактори с ядрен синтез (не цепят атома, а обединяват няколко атома в нов елемент с по-тежко ядро - обикновено от Деутерий синтезират Хелии) има работещи и в момента. Най-напред в това отношение са братята китайци. Проблемът е, че тази реакция / синтез не може лесно да се контролира и обуздае. Най-доброто постижение до този момент е полезна работа от около 500 секунди (Китай), което е мнооогооооо далече от индустриалните и практични изисквани и нужди. Само за теста показва, че се работи и върви в правилна посока, но ток / енергия за сега не вади.

Генерал Лесли Ггроувс за гениалните физици от проекта "Манхатън": "Банда скъпоплатени безделници!"

Още някоя и друга годинка и първото поколение започнали в ITER ще набере годинките за пенция. Да са ни живи и здрави и дашно да си харчат парите на европейските данъкоплатци. Но реактор още нема. Ни за пици ни за нещо друго... Сред хилядите "учени" или ако предпочитате "шамани" там, има и 2-3 нашенци и поне една нашенка, но попаднали там не през бг-участие в тоз "проект", а през слугинаж в западни научни учреждения и университети. Но това е друга тема. А относно токамака дето се споменава тук, да припомним, че не е от италиански, а е съкращение от руски. Ще рече следното: „ТОроидальная КАмера с МАгнитными Катушками“, или в превод "тороидална камера с магнитни намотки/познати още като бобини/и познати още като индуктивни елементи". Идеята е на руснаците, някъде от ранните 60, демек от преди над 60 години.

Е, италянецо, не всички са чак пък такива невежи! Слънцето, като звезда е вид термоядрен реактор в който има баланс между енергията от ядрения синтез и гравитационното свиване. На Земята, в технологично изградено термоядрено устройство за да се постигне същия баланс, трябва добре да се овладее първо контрола и управлението над гравитацията. Което накартко и без много физика може да се разбира и като "на голуподкин ден"...

Ша може ли да съ пиче скарав тая пещ?Тва кибапчита...кифтета...пражолки?

Пак простотии! Ще го обясня по два начина. Първият за тия, които не разбират от физика: Никой сериозен учен, който се е занимавал с термоядрената бомба не се е занимавал с термоядрен реактор. За тези с начално познание по физика: минимум 80,%от енергията е съсредоточена в излъчване, което не може да се озапти и изгаря всичко. Ядреният реактор е перпетуум мобилен.

Ей, не се научихте да лъжете . "Токамак" е система за термоядрен синтез . Изключително съветска разработка в която участва и славният ,репресиран академик Сахаров . Моето твърдение не изключва, че и други държави работят върху този проект . Но термоядреният синтез е изключителна съветска разработка .

В град Саров се строи такава централа .

Замислих се, дали и това както много други неща не се бави нарочно, за да лапат ония ТАМ !?

ядрения синтез - трябва оборски тор

Статията е пълна тъпня. Shit по вашему. Опит за козяшка пропаганда без грам научна или технологична стойност, пълна каша.

Не само е тъпня а пълна шитня, малоумни обяснения извадени от контекста. Проблема е че при тези реактори, енергията необходима за подържане на магнитното поле и температурата на плазмата е почти равна на произведената енергия за сега.

Глупотевини разни. Фатката е да разпънеш едно колибри в 1м3 и да жънеш 50kw! По това трябва да се работи. Инжинерчетата де се концентрират върху важните неща! Като колибрито напрмер. Ето например от 2м3 колибри цели 100kw можеш да добиеш. Мм. 4 колибрита 200kw!

Иии? Нещо не разбрах за какво е писана тази "статия".

За светлото бъдеще! Нали за това се борим!

Учените инженеруиди мерят и замерват. Един ден ще се правят ферми за производство на енергия от колибрита. Колибрито е@а м@м@т@ на Токамака. По-екологично и по-красиво.

проблемът с термоядрените реактори е много по-голям от "пещ за пица", първо, плазмата не "обича" да стои на едно място,въпреки магнитните полета; самите магнитни полета се генерират от свръхпроводими проводници, които се охлаждат с течен хелий - всяко "загряване" и загуба на свръхпроводимост води до експлозия, заради силата на токовете, които текат в тях(следва нагряване като реотан, заради съпротивлението, което се появява);плазмата, докато "седи" в магнитното поле се движи, което генерира загуби на енергия, т.е. охлажда се; самата термоядрена реакция произвежда доста топлина, карайки плазмата да се "разшири" и се охлажда още един път от това; освен това деутерии-тритии реакцията, която ползват(щото почва на още 6-7 милиона градуса) произвежда в пъти повече неутрони от един обикновен реактор с лека вода, а неутроните са сериозно предизвикателство за всеки конструктивен материал(примерно обвивка на магнити) - "набиват" се в кристалната решетка на материала, което води до раздуване и микропукнатини, освен това неутронът има кратък "живот" - превърща се в протон, т.е. водородно ядро, което пък допълнително насища материалът с водород, правейки го крехък. Германският стеалатор, който използва някои свойства на плазмата има по-обещаващи резултати от токмак-а, както и инерционно задържаните реакции(с лазери или електрични полета)...

Затова и не вярвам да постигнат стабилен процес, всичко е прах в очите и харчене на много пари.

Стига сте лъгали бре ...Токамака е руска разработка , а оттам носи и името си .

Токама́к (тороидальная камера с магнитными катушками)

Токамак не е руско изобретение. Само теорията за него е руска. За това и СССР се обръща към запада за общ проект - не могат да го направят технологично.

Технологичният колективен запад стигна до задънена улица.

Ами не е така - в момента се строи централата. Така че не е задънена улица.

Хехе, те китайците го построиха.

http://www.energyrevolution.space/index.php/bg/

И как ще правиш кълбовидни мълнии и колко енергия има в една такава ... Аман от простотии ...

1. А днес слагам кофата пред телевизора, когато гледам американски филм. Да падат гилзите в нея 2. Токамака е руски, самото съкращение е руско 3. Сам си признава, че му трябва взрив, вероятно някаква комбинация между водород и деутерий, деутерият по лесно влиза в реакция и то верижна - на негов принцип работят термоядрените бомби 4. Тва излъчва интензивно неутрони и гама лъчи и причинява вторична радиоактивност

значи глей ся сичко е руско, ама първо требе да се разберете с македонците! :)))))))))))))))))))))))) После ясно е, че руснаците са измислили ярения синтез, ако не вярваш прочети какво съм написал първо! :))))))))))) И накрая ти що си мислиш, че ядрените реактори НЕ излъчват гама лъчи!? И още по интересното е, че ти си мислиш, че старите телевизори с електронно лъчева тръба и те не излъчват гама лъчи!? Така ли е? :)

Токама́к (тороидальная камера с магнитными катушками), ммм да канадски е !

Те сега не ни позволяват да завършим централата е Белене ( четири напълно изправни в Козлудуй) а вие искате термоядрена централа на глобалистчето Кери. Ммм да заквасваме морето, че един ден каро стане кисело мляко ще се спукаме да ядем.

С една дума, ако не излезе нищо от проекта, защото има неща дето "никой не разбира" ще го продадем на Доминос да си пекат пиците.

Светът трябва да отделя пари, много пари за проучвания, но всичко трябва да се контролира на много нива и много строго. Учените често са готови в името на финансирането да лъжат много и да заблуждават. Като ония в Германия ( в екипа имаше и българи) дето дописаха Менделеевата таблица с лъжи за да им отпуснат пари.

Голяма тъпотия. Човека произвеждал 1 KW/m3, а колибрито 50 kw/m3. И даже било повече от слънцето. Тези знаят ли колко е 1 kw.?! Могат да пробват с двата пръста в контакта ако искат. После да мерят киловатите в обем.

Ако си беше кротувал, никой нямаше да разбере колко си тъп.

Ти я по-добре кажи къде си виждал колибри и човек от по един кубичен метър?

простака каза ли го! инжинерчета-минжинерчета разни. кубично колибри….

Учените инженеруиди мерят и замерват. Един ден ще се правят ферми за производство на енергия от колибрита. Колибрито е@а м@м@т@ на Токамака. По-екологично и по-красиво.

Само една лека корекция относно филма с Елизабет Шу. Тя не разработваше термоядрен синтез, а студен синтез, който изключва думата термо в името си. Идеята беше да няма огромните охладителни системи и да може да се прави на много по-малко защитени места, без да има риск за хората.

прав си, а добре че не дадоха пример с "Верижна реакция" че хептен щяха да ги умешат нещата

Тогава студения термоядрен синтез беше нашумял поради появата на специфично нагряване при определе експеримент (съжалявам, не съм в състояние да възпроизведа конкретика), което нагряване обаче не успяха да възпроизведат в другите лаборатории така че студения ядрен синтез отпадна