Коментари - Изследване разкрива, че науката е в упадък | IT.dir.bg
назад

Изследване разкрива, че науката е в упадък

Революционните открития стават все по-малко

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Изследване разкрива, че науката е в упадък | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Направиха революционни ваксини против вирус, който не е изолиран, секвентиран и т.н. по правилата на Кох, които при това са напълно безопасни и ефективни, даже без да са тествани! Това е истински пробив в неуката! Не разбирам медиите какво се оплакват!

Изследване разкрива, че науката е в упадък. Науката пък се ядосала и веднага установила, че изследването не струва и пет пари

Науката установила, че учените са в падение и бълват талаш срещу кинти

Нещо подобно вече ставало във физиката. Преди време се е мислило, че кажи-речи вече всичко е ясно и няма какво повече да се открива. Това е било по време на класическата физика. И после баааааам - елементарни частици, вълни, квантова физика... Сега пак има някакво подобно затишие, докато не стане време за следващото стъпало. Докато това не стане, ще правим ситни стъпчици и ще им лепим суперлативни етикети като "иновативно". А относно днешната наука - твърде много се комерсиализира. Ако вземете човек от улицата и го попитате да ви каже имена на 10 съвременни политика, 10 певици, 10 спортиста и 10 учени ... как ще се справи според вас?

Четейки коментарите разбирам защо сме на това дередже , Ганьо знае всичко .... чудя се как не е измислил някоя нова наука :)

Някой изненадан? Помните ли как наскоро щатски университет уволни професор по физика, щото изисквал от судентите да знаят и поради това на същите студенти не им оставало време за партита?

Май беше по химия професор, и студентите фармацевтика уж учеха. А, може и друг случай да казваш, но за химията и бъдещите" фармацевти" точно помня.

От поне 40 години науката е поръчкова. Който, колкото и за каквото плаща - това се и публикува.

Света трябва да се бори с финансовото лоби! Лихварството и финансовите машнации убиват предприемачеството. Т.н. финансови услуги паразитират върху тялото на прогреса то окончателното му убийство!

goose

Поредното предсказание на Азимов, което става факт ... Описал го е във Фондацията :)

Това за натиска към публикуване е вярно наблюдение, но не е причина, а следствие. Причината е, че в науката се намесиха много пари и политика, които фактически я овладяха с механизмите на "проектното финансиране".

Публикуването на количества джънк е и причина. "Учените" играят насгурно, за да си гарантират точките, а истинската наука е риск и авантюризъм. В огромна част от днешните "научни" публикации няма и зрънце наука, понеже целта им е едни имена да се появят под едни заглавия в някакви научни журнали...и както правилно е отчетено в изследването, най-тежко засегнати са химия и физика, където и най-много са вманиачени по мерене на пишки.

Няма "научен проект" с голям научен пробив. Там е просто счетоводство. Истинската наука е риск, приключение, свобода, страст, страдание и всичко друго но не и счетоводен баланс и отчет. Айнщайн през 1905 г. когато пише публикацията за СТО дори не работи като учен, а е патентен чиновник. Занимава се с наука в извънработно време.

Нормално. Сега не е модерно да се инвестират пари в наука. Не е и рентабилно повечето случай. Сега се ивнестира в разни НПО-та за глада в Сомалия и Тамбокту, за правата на ЛГБТ, в броя на "цветните" в филмите на Холивуд и т.н.

Не е вярно това. Много повече се инвестира в научноизлседователска дейност и то в пъти повече. За около трилион на година грубо става дума, ако се включат и инвестициите на частни компании.

Но пък чалгата колко дръпна за 30 години, не е истина!

Гробарите една магистрала 60км прав път до Сърбия не успяха да докарат за 12 години, а за науката им знаят само глупа банкянски специалисти.

И под тая статия ли се из ака?!?!?

ㅤ

Науката е в упадък, откакто засекретиха прогресивните разработки на Никола Тесла (най-великият от Великите) и откакто приеха скоростта на светлината за граница.

_stankow

Това нищо не е, в сравнение с отказа да се приемат патентни заявки за вечен двигател и обявяването на астролoгията за псевдонаука ! :D :D

Тъй тъй, пандемията отдавна го доказа!

Не че имам нещо против науката, но теоретичната наука масово се основава на допускания, въз основа на които се разработва теория. Такава е почти цялата физика. Допускания също има дори в математиката, която се води за точна наука. Та след като фундаментите НЕ са доказани твърдения, а сопускания, каква да е науката изградена на тези фундаменти?!? Разбира се, че е теоретична, но не задължително вярна. Наскоро разбрахме, че математиката е и расистка, особено елементарната математика. :-D

Теоретичната наука прави предсказания въз основа на тези допускания и тези предсказания се проверяват чрез различни експерименти. Ако предсказанието е правилно, това, естествено, съвсем не означава, че допускането е вярно. Просто показва, че моделът дава правилни резултати. Което ни е напълно достатъчно. Ако имаш банкнота, която не можеш да различиш от истинска и всеки търговец би я обменил срещу съответната стока, то какво те интересува, дали банкнотата е истинска или фалшификат, след като ти върши работата, за която е предназначена?

Не че нещо, но повечето теоретина наука НЕ може да се възпроиведе екпериментално. :-) Да не говорим, че едните допускания противоречат на другите допускания и се създават 2 отделни клона на "науката". Повечето са пълни фанразии. ВКлючтелно и много от нещата на Айнщайн. ама са приети като някаква религия.

Интересно ми е кои са "много от нещата на Айнщайн", които не са проверени експериментално или пък противоречат на резултатите от експеримента.

С огромно уважение към науката, нали ще ми позволите малко да похейтя: 1. Обществените науки са пълен провал, впрочем в англосакс. свят те не са sciences, a humanities. 2 Парк вероятно е някакъв натурализиран китаец и няма думата, но това не пречи да е прав. Най-големият провал е химията и черешката е политикът Денков. Най-големият провал в теоретичната физика настъпи, когато беше изобретена "теорията" за множествената вселена, за суперструните и браните, пълен боклук. За огромно съжаление, за разлика от всички други фундаментални науки, генетиката се оказа вярна, което позволи да се развие генетичното инженерство, което пък освен нови и нови щамове на ковид, ще ни сервира в най-буквалния смисъл на думата - на масата - такива боклуци, на които единствено родното производство на кренвирши и млечни продукти може да се опре.

Всъщност, обществените науки на английски са social sciences. Понякога ги обединяват под обща шапка с хуманитарните науки (social sciences and humanities). Иначе като цяло съм съгласен с написаното от теб. В последните 20 г. технологията се възприе като наука. Затова и често в тази рубрика четем заглавия като "учени изобретиха". В написаното от Парк има някаква доза истина, но смятам, че е прекалено крайно. В крайна сметка преди 500 г. (да кажем) е имало много повече за откриване, тъй като повечето неща не са били познати. Колкото повече откриваш, толкова по-малко има за откриване. Разбира се, винаги ще има нещо за откриване, но то става все по-трудно постижимо. В допълнение, цялата наука в момента се измерва само и единствено в пари. Не само колко ти трябват, но и колко разработката ти ще донесе. Подобен търговски подход просто подкопава самата цел на науката. Накрая учените започват да се държат като риалити звезди, без значение какво (и дали) са постигнали, само и само да угодят на финансиращите организации и да се докопат до финансиране. Самите финансиращи организации дори промотират подобно поведение. Програмите на ЕК, например, искат едва ли не проектът да е секси. И накрая, за да докажеш, че си успешен учен (т.е. да си запазиш работата), трябва да публикуваш колкото се може повече, без значение дали написаното допринася нещо към науката или не, т.нар. "publish or perish". Затова, например, 80% от статиите в областта на медицинските изследвания не казват абсолютно нищо ново. В социалните и хуманитарните науки положението е още по-отчайващо. Точните науки също вървят по този път. Питър Хигс (заедно с други) чисто теоретично доказва, че Хигс бозонът (кръстен на него) трябва да съществува, това става преди десетилетия, през 60-те. Печели Нобелова награда. В едно интервю журналистите се захласват и му казват, брей, представете си със сегашното ниво на науката и технологиите как бихте го направили. Той отговаря, че не би могъл. На въпросът "Защо?" той казва, че е посветил на това пет години, през които не се е занимава с абсолютно НИЩО друго, не е имал никакви публикации, проекти и т.н. В днешно време, казва Хигс, аз просто бих бил квалифициран като неефективен и просто щяха да ме уволнят. Та така, с модерната наука.

всичко ново е добре забравено старо. справка: THESTOLENHISTORY

Цялата наука след Айнщайн е изкривена по поръчка на Еврейските Олигархични фамилии. На самия него му е дадена задачата да отрече и скрие ефира, например. Това се отрича и до момента. От Менделеевата таблица е скрит първия елемент, а за постиженията на Никола Тесла всички знаем. Сега След разкриване на малка част от квантовата физика, всички физици казват, че физиката изцяло трябва да се промени, защото това, което знаем е напълно невярно. Същото се отнася в голяма степен и за химията в която орязаната и непълна, ама непълна с хиляди елементи химическа таблица не ни дава повод за напредък.

много филми гледаш брат. не си мисли че някъде някой стои и си мисли как да ти направи зло. просто всичко е бизнес. ако има пари от дадено откритие, има наука, ако няма пари...няма наука. ти като отидеш на пазара как гледаш, оценяваш, пипаш ако можеш и тогава решаваш дали ще си купиш домата или не. същото е и с хората. гледаш, преценяваш дал си струва да инвестираш в тях. ако не си струва не го правиш. ти като си голям човек направи ти откритията и ги дай на света. ако си човек който не е за парите отиди и работи в полза на хората и на родината съвсем безплатно. защо си мислиш че някъде някой ще стои и ще измисля някакви неща и е длъжен да ти ги дава безплатно. учи и откривай и ти. образовай твоите деца и ги възпитай те като открият нещо да го споделят напълно безплатно с всички

Науката е донякъде във застой и заради такива като теб. Знаеш ли колко от студентите ми, които уж са минали с отличен матурата в Германия, имат проблеми с тригонометричните функции, квадратно уравнение, че дори и просто тройно правило. И след това, тези стават такива като теб, учили-недоучили, и започват да разправят всякакви фантасмагории. И учените трябва да си губим времето да ви обясняваме за пореден път, че Земята не е плоска, че Луната не е куха и че Тесла не е отркивал лазера. Липсвал бил първият елемент в Менделеевата таблица?!? Явно нямаш представа какво е съвременното обяснение за подреждането на елементите. Били скрили откритията на Тесла. Бех, как пък тъй за 100 години активни изледвания никой не ги откри пак бе. Тезата, че корпорациите ги прикривали за печалба не върви, понеже военните определено ги интересува как да навредят повече на врага, почти без значение от цената и не биха се спрели да ги открият, независимо от желанията на корпорациите. Квантовата механика работи доста добре. Единствено физическата интерпретация на математическия апарат куца. По-точно, има множество различни интерпретации, всяка от които води до абсолютно същите резултати.

"Знаеш ли колко от студентите ми, които уж са минали с отличен матурата в Германия, имат проблеми с тригонометричните функции, квадратно уравнение, че дори и просто тройно правило. " Ми, а как са завършили? Завърили са, щото ако им напишете двойки ше се развали отчетноста и ше ви уволнат. И тази система продължава да плоди дебили и кръга се затваря. И всичко това ще свърши с тотален разпад в един момент, щото нема друго какво да стабе.

За съжаление е така. Притискани сме от различни страни. От една страна, няма политик, който да иска строги образователни критерии. Това води само до недоволни родители, които са и гласоподаватели. А и до мислещ електорат. От друга страна, сме притиснати и от обществото. Нямаме право да кажем на някого, че не става за висше образование, камо ли пък за наука - ще го обидим. Някак си на всеки е ясно, че не всеки има даденостите да стане атлет, актьор или художник. Но за наука няма проблем - всяко магаре може да се научи и ако не успее, то виновните сме ние, преподавателите. От трета страна са и самите ученици и студенти. Знанието отдавна не е висше благо и цел. Редовно се дават примери с необразовани единици, които са постигнали финансов успех. Възможността навсякъде и по всяко време да се получи информация за нещо на практита елиминира нуждата, а оттам и желанието, знанието да се държи в главата. А когато фактите не са налични в главата, мозъкът няма върху какво да разсъждава. За съжаление обществото ни наистина се е запътило към упадък.

Вижте съседната статия за CES2023 - хранилики за птици дет снимат, кънки с моторчета, и нови разработки в областа на татуирането. Но в отчетите всички тея дивотии ше са "ИНОВАЦИЯ". Деградацията е тотална. Ква наука.

Всички открития идват при големи въоръжени конфликти, когато има надпревара.

Няма нужда от изследване. То това се вижда с просто око. Причината е, че науката се превърна в псевдонаука. Пари получават само разни послушковци с "правилни" мения. Пари се получават по всякакви квоти и критерии, но не и според уменията. Вече не вярвам нито на една думичка на "експертие" или "учени". Пълна дескридитация и загуба на авторитет.