Как работи оценителната система на най-известния сайт за тестване на смартфони в света
Смартфонът отдавна се превърна в неизменна част от ежедневието на повечето хора. Някои го използват за работа, други за развлечение, но независимо какъв е случаят, неговата роля е значима. Въпросът е може ли средностатистическият човек да подбере най-правилното устройство за себе си, без да прекарва часове в четене и гледане на ревюта? Истината е, че може.
Всичко, което трябва да знаете, събрано в три числа
През последните години DXOMARK, френската лаборатория за тестване на дигитални устройства, си изгради репутация на един от най-достоверните източници, когато става дума за поставяне на оценки. Това се дължи на дългите и безпристрастни протоколи, през които минава всеки смартфон, таблет, фотоапарат, преносима колонка, които биват тествани.
Крайният резултат е едно число в три категории - камера, дисплей и батерия, което представлява съвкупност от множество компоненти. Всеки продукт преминава през едни и същи етапи, така че да има равен шанс да докаже възможностите си. След това се взима получената стойност и се поставя в контекста на други популярни модели, за да може бързо и лесно да се направи сравнение, не само кой е по-добър, но и колко точно голяма е разликата между тях. Важно е да се отбележи, че скалата е отворена, тоест няма максимална горна граница и обикновено някой нов модел излиза на първо място всяка година, подобрявайки всички останали резултати. Това е напълно нормално, защото технологиите се развиват с бързи темпове.
Къде обаче може да открием тези резултати? Единият вариант е от сайта на френската лаборатория, а другият - от български телеком. Наскоро Yettel влезе в стратегическо партньорство с DXOMARK, което пренася оценките в сайта на оператора. Те могат да бъдат открити в раздел "Описание" за смартфоните, които са били тествани от лабораторията. Това е една чудесна инициатива от Yettel, която наистина ще улесни потребителите, които искат да изберат най-доброто устройство за себе си, без да четат куп материали по темата. Но какво точно представляват тези оценки?
Всички важни аспекти
За някои хора най-важна е камерата, други искат издръжлива батерия, трети разчитат дисплеят да е достатъчно добър, за да гледат любимите си сериали. Всяка една от тези категории бива индивидуално разгледана от DXOMARK и оценена на база множество различни фактори.
Крайният резултат на камерата се определя чрез тестове на фотографията, видеозаснемането, приближените кадри, възможностите за замъгляване на фона и превюто на екрана, преди да бъде направена снимката. Общо се заснемат 3000 кадъра с всеки телефон и 150 минути клипове, като всеки от изброените аспекти е с различна тежест. Предната камера получава изцяло различна оценка, като при нея се изпробват възможностите за снимки и видео, посредством "само" 2000 кадъра и 50 часа видео.
Дисплеят е подлаган на 35 часа усилени тестове, които имат за цел да изпробват четимостта, цветовете, видеовъзпроизвеждането, реакцията при докосване, опресняването и още много на пръв поглед нишови, но всъщност изключително важни характеристики.
На 150 часа използване и презареждане бива подложена батерията на всеки смартфон, като се разглеждат автономността, ефективността и зареждането. Това са възможно най-кратките обяснения относно всеки процес и пак не е малко информация. На сайта на DXOMARK могат да бъдат намерени по-подробни обяснения, ако желаете да научите малко повече. А ако просто искате да погледнете оценките и да си направите съответните изводи относно следващата покупка, тогава мястото е онлайн магазинът на Yettel.
НАЙ
Помагаме ви да изберете най-добрия лаптоп за вашите нужди
Учени установиха как с възрастта зъбите губят здравината си
Астрономите наблюдаваха черна дупка, когато тя внезапно избухна с гама лъчи
Япония иска от Google да прекрати нарушаването на антимонополното ѝ законодателство
Русия започна да блокира YouTube
Учени установиха как с възрастта зъбите губят здравината си
Русия започна да блокира YouTube
Изкуственият интелект на Google може да разсъждава на глас
ASML: Санкциите на САЩ ще върнат Китай с 10-15 години назад в производството на чипове
Тръмп заяви, че иска да запази TikTok "за още малко"