Коментари - Китайски учени се похвалиха с квантов пробив | IT.dir.bg
назад

Китайски учени се похвалиха с квантов пробив

Екипът е създал триатомни молекули при температура близка до абсолютната нула

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Китайски учени се похвалиха с квантов пробив | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

"Откритието обещава да реши сложния научен проблем с "трите тела"? --- И как ще стане това? Това е проблем от класическата механика и е доказано, че няма аналитично решение. Движенията на квантово ниво и движенията в небесната механика нямат нищо общо. Моля, който е подбрал и превел този материал, да даде пояснения.

Над "проблемът с трите тела", много интелектуални импотенции са лъскали от Нютон та до сега. Обаче, всичко изфърлено от лъскането до момента след Поанкаре е, че при силно свързана система (т.е. и трите тела са със сравними една с друга маси и достатъчно близко едно до друго), процеса се приема за хаотичен и като такъв за него се преминава към смятане на вероятности. Те определят кое от трите тела кога и с каква вероятност ще изхвърчи на невъзвръщаема траектория от системата. И за всичко това се иска много комп. време. Иначе, стандартното решение е свеждане на тричастичното взаимодействие до сума от двучастични, при зададена някаква разумна точност на приблибжението, която да върши работа за конкретния случай.

Е , явно от гледна точка на молекулярната динамика и гравитационното взаимодействие, трите молекули ги разглеждат като класически, а не като квантови обекти на микро ниво. Пък квантовото взаимодействие го считат за нищожно, щото са при Т близка до абсолютната нула. Демек, с по-малък класически обект до сега са нямали експериментална постановка с която да мъчат проблема с трите тела. Всичко е било с по-големи от молекули макрообекти.

По отношение на тричастичния проблем, по-точно е май да се формулира постигнатото, като "антиквантов" пробив. Щото, явно идеята от към тази гледна точка е , че близката до абсолютна нула Т ще редуцира квантовите ефекти в системата от молекули до минимум и така ще се получи класическа гравитационна система от молекули. Това е микро- мащаб в който до сега не е бил възможен експеримент свързан с тричастичния проблем. Направеното е определено принос, заслужава си "Нейчър- а ".

Благодаря за поясненията.

Невероятно! До тук коментарите са на много по-високо ниво от статията!

Така наречения антиквантов пробив е познат от средата на 50те години, макар и в зародиш, когато се публикуват в тогавашния ссср статии от група учени под ръководството на доц.Федосиев отнасящи се до фрактурирането на неутрони и плазматони при - 163,5 °, и получаване на елементарни частици донтапий и емфорий, така че нищо ново под слънцето

Вече втори коментар, който твърди, че ниските температури водят до намаляване на квантовите ефекти. Хора, вие каква физика сте учили?!? Именно ниските температури водят до проява на силни квантови феномени: кондензат на Бозе-Айнщайн не става при високи температури, нали? Дължината на вълната на дьо Бройл е обратнопропорционална на квадратния корен от температурата. Ниска температура, голяма дължина на вълната, частиците се държат повече като вълни отколкото като частици.

а аз мога с ана_лен

Относно Бозе -концентрата, явно забравяш, че по принцип, от гледна точка на класическата физика, няма никакъв проблем произволен брой каквито и да е частици да са в едно и също състояние на едно и също място. Това е проблем само в квантовата физика- задачата за квантовия осцилатор. Другото ти разсъждение е по подобен начин в неправилна посока.

Явно не знаеш, че при Бозе-Айнщайн кондензата множество атоми имат поведението на една единствена частица. Класическа система от множество индивидуални частици няма такова поведение. И какво не е вярно за дължината на вълната на де Бройл и квантовия характер? Имаш ли въобще понятие за какво говориш?!?

Почваш да ставаш досаден, дебиляк. Да са в едно и също състояние, в квантовата механика означава да се неотличими една от друга.

Прав си, но тогава всичко е било само на теория... сега китайците го показват на практика.

"То дава доказва".. пак Гогов е превеждалнекадърно и писал неграмотно...

Май ме бъркаш с баща си. Две частици да са неотличими и да са в едно и също състояние, са две различни неща. Електроните в един атом са неотличими един от друг, но не са в едно и също състояние. Успяваш ли да ме следваш?

Руските учени пък наблюдават как се движат три тела в сибирски студ по на бутилка водка...

С обидите само доказваш липсата ти на интелектуално ниво. Електроните са неразличими, но могат да заемат състояния, които са различими. Ако допуснем, че можем да различаваме електроните и имаме електрони 1 и 2 съответно в състояние А и Б и ги разменим, т.е. електрон 1 е в състояние Б, а 2 е в А, то общото състоние на системата остава непроменено и не можем да кажем дали електрон 1 или 2 е в състояние А. Препоръчвам ти да провериш какво е обменно взаимодействие и защо възниква, преди да изръсиш поредната си простотия.