Коментари - Кой е "самотникът в Космоса" и как се развива надпреварата между СССР и САЩ | IT.dir.bg
назад

Кой е "самотникът в Космоса" и как се развива надпреварата между СССР и САЩ

БТА се впуска назад в историята и изважда интересни факти от старите ленти за техническата конкуренция между двете сили

Обратно в новината
| Автор: Теодора Цанева, БТА

Коментари - Кой е "самотникът в Космоса" и как се развива надпреварата между СССР и САЩ | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Руснаците към никакъв космос не са се стремяли това е страничен ефект от военната им стратегия да направят междуконтинентална ракета. . Ракетата , с която изпращат в човек космоса е всъщност първата руска междуконтинентална ракета Р7 , създадена през 1957 да поразява цели в Сащ. Дотогава Сащ могат да унищожат СССР без никакъв сериозен отговор , тъй като имат разгомяващо предимство е авиацията , по близки позиции за атака от Европа , три ешалона противовъздушна отбрана, която да спира руски самолети с бомби плюс десет пъти повече ядрени бомби. Руснаците са като насрани и впрягат над сто хиляди учени и няколко хиляди пленени немски специалисти да копират и развиват ракетите Фау , за да изработят междуконтинентална ракета , която да достигне Сащ. Това става първостепенна държавна задача , в която влагат всичките си ресурси. Резултатът е Р7 на Корольов, първата междуконтинентална ракета , която да носи ядрено оръжие до Сащ. После я използват за извеждане на спътник и космонавт с цел създаване на пропаганда и престиж на Хрушчов. По-нататък продължават по същата линия да създават ракети с двойно предназначение за война и космос и точно това води до провал на лунната им програма, тъй като летенето и кацането в космоса изисква други технологии , различни различни от това да пратиш ядрена ракета на противника. Преглъщат провала на амбицията за луната по обичайния начин с пълно мълчание за този си провал.

Корольов се е интересувал от космически ракети и е ползвал съветската ракетна програма, за да направи именно такава, благодарение и на подкрепата на тогавашния военен министър Устинов. В крайна сметка са били малко ядосани на Корольов, че не им е направил правилната ракета, но Хрушчов е харесвал пропагандния аспект на космическите полети, пък и 2 години по-рано през 55та вече са били анонсирали (американците също), че ще изстрелват сателит. Р7 не е ставала за междуконтинентална ракета, защото е изисквала скъпа и уязвима инфраструктура, нито пък е могла да се поддържа в готовност, защото двигателите са ползвали втечнен кислород за окислител. Имало е разположени само няколко такива ракети. Първата ИСТИНСКА съветска междуконтинентална ракета е Р16, на въоръжение от 1962.

Това, че Р7 не е показала нужните бойни качества , не значи , че не е проектирана с военна цел. Има решения на ЦК за проектирането и създаването и именно като междуконтинентална ракета, която да носи боен заряд , в решението за никакъв космос няма и дума.

Точно така, но Корольов е направил това, което е пожелал и е агитирал за космическа програма, както е правил и Фон Браун от другата страна (някъде съм чел, че Корольов обикалял със списания Time с идеите на Фон Браун и им е казвал, че не трябва да изостават). И двамата са почнали да строят ракети дълго преди войната именно с цел космически полети. Възползвали са се от военното приложение, за да постигнат целите си. СССР и Германия на държавно ниво (за разлика от другите държави) са имали интерес в ракетната технология още преди войната и затова са били най-напреднали. В СССР става засечка по време на чистката, когато ключови хора са екзекутирани или вкарани в лагери (като Корольов).

Слабо познание по руската космонафтика и едно слабо свободно съчинение за космонафтика и военни средства ! Защо се пробваш изибщо да пишеш по теми които са много далече от тебе а и не ти достига мозъчна дейност за това

За лунната програма на СССР.https://www.techinsider.ru/technologies/9236-lunnye-alternativy-sssr-mog-pobedit/

От историческа гледна точка, ОК - надпреварата между САЩ и СССР е интересна и завършва с това, че последните жители на СССР биват изоставени в космоса при разпадането на съюза. От тогава надпреварата (ако има такава) е между САЩ и Китай. Остатъците от СССР нямат капацитетът да мръднат от нивото на което бяха при разпадането на съюза.

Не е точно така. Преди разападът си, СССР дори построи совалка. Калпава, но все пак построи. Направи и станция. Пращаше сонди. Нивото на Русия в момента е от 60-те. Тотален регрес.

Калпава? Първата совалка кацнала изцяло в автоматичен режим. А за самолета, построен специално за нея да я пренесе от Москва до Казахстан нещо да напишете?

Това че е кацнала автоматично, не я прави хубава, приятелю. Прочети какво са установили съветските инженери, след като я прегледали, подир първият и полет - цялата е била напукана и неизползваема. Совалка за еднократна употреба.

Края на надпреварата в космоса се счита началото на 70те, около прекратяването на "Аполо", отказа на руснаците да отговорят. За символичен край може да счита мисията "Аполо-Союз". Това, което следва трудно може да се нарече надпревара. Американците правят совалката, главно под натиска на военните, но се оказва, че няма почти никаква военна стойност, твърде скъпа е и, както знаем днес, рискована. Руснаците се подлъгват да я копират. Единственото хубаво нещо, което може да се каже за този период са космическите станции.

Самотника в Космоса е ВЕЛИКОТО ЕС. За толкова години не успяха една капсула за астронавти/евронавти да конструират и да изпратят с тяхната Ариана човек в Космоса. СССР даде навремето старите технологии на Китай и разликата днес е огромна. Не случайно едно от най-големите притеснения на САЩ днес е бързото развитие на китайските космически технологии, а по последна информация по-тясно сътрудничество между Русия и Китай в Космоса. За това и все още НАСА и ЕКА продължават все още да държат руснаците в приемлива космическа орбита до тях. Въпроса е до кога?

ЕС не са ѝ опитвали да изстрелват хора и винаги са ползвали руснаците и американците за превоз, въпреки че напоследък се замислят дали не е добра идея.

Като няма с какво да похвалите "русите" вадите от нафталина СССР? Хахахахахахааха

А защо вече не ни искат на Луната?

Аз предлагам тея, дето смятате, че някой ни е изгонил от Луната, да се разберете с тея, дето мислят, че въобще не сме ходили до там.

Защото не сме сами а има и други на луната и не ни желаят защото най вече американците са войнолюбци

Опередить Америку на Луне Советский Союз, как известно, не сумел. Н-1 – советский ответ Saturn-V – ракета, на которую возлагались наши лунные надежды, пыталась взлететь четыре раза и четыре раза взрывалась вскоре после старта. Не желая больше тратить миллионы и миллиарды рублей на уже проигранную гонку, в середине 1970-х Советское правительство заставило конструкторов забыть о Луне.

е преведете де, никой не разбра какво пишете...

Как да преведе, като не знае български?

А кой първи снима обратната страна на Луната? А думата луноход откъде идва?

Тава се случи в бъдещето ! в момента се движим назад във времето и то прогресивно.

Спомени, спомени. Днес единствената надпревара, в която Русия участва, е за общинската тоалетна в Бахмут.