Кой и как измерва мобилните мрежи у нас
Съвременният потребител отдавна приема добрата мобилна мрежа за даденост. Той очаква да бъде свързан навсякъде и по всяко време. Зад определението "добра мрежа" обаче стоят множество показатели, които я дефинират като такава. Именно те са обект на измервания от различни международни организации, които оценяват качеството на мрежите по цял свят.
Една от тях е световната организация за сравнителен анализ umlaut, която издава сертификата за най-добра мрежа Best in Test. Той се базира на реалното клиентско потребление и изживяване в мрежата и показва дали клиентът получава достатъчно от нея. Оценката и сравнението са излючително комплексни и се правят на база покритие, надеждност и качество на предоставяните мобилни услуги.
Наскоро umlaut направи независимо измерване и на мрежите на трите мобилни оператора в България. В рамките на 24 седмици - от 31 юли 2023 до 14 януари 2024, организацията събра данни за реално използваните услуги от над 15 000 независими крайни потребители у нас, като направи над 129 милиона измервания с цел безпристрастна и справедлива оценка. Именно мащабът и продължителността на анализа са сред причините, поради които методологията на umlaut е световно призната в индустрията като един от най-високите стандарти за оценяване на мобилни мрежи.
Кой е №1?
На база направените измервания мрежата, която постигна най-добър общ резултат и съответно получи признанието "най-добра", е мрежата на Yettel. С общо 926 от 1000 възможни точки, тя се класира на първо място в България и е сред най-високо оценените мобилни мрежи в Европа и света. Още по-голяма тежест дава и фактът, че отличието е седмият поред Best in Test сертификат, който мрежата на Yettel получава - признание за постоянството, с което телекомът поддържа високото качество на своите услуги.
В подкрепа на това са и четирите първи места, които компанията взима в няколко ключови подкатегории - надеждност, покритие, глас и времезакъснение. Данните от сравнителния анализ посочват, че в сравнение с останалите оператори у нас Yettel постига най-добър резултат и е №1 по всеки един от тези показатели - постижение, което е особено ценно на фона на безпрецедентния ръст от 90% на трафика на мрежата, който отчитат от компанията за 2023 г.
Най-надеждната мрежа
Какво означава една мрежа да е най-надеждна? Според umlaut тя трябва в най-голяма степен да отговаря на нуждите и очакванията на клиентите. С 492 от общо 523 точки, именно мрежата на Yettel постига най-добър резултат и се доказва като най-надеждната в България.
На база измерванията телекомът е №1 и по параметъра качество на гласа - с 47 от общо 50 възможни точки. Сред причините за това е фактът, че над 70% от всички разговори в мрежата на Yettel се реализират чрез VoLTE - технологията, благодарение на която клиентите провеждат разговори с кристално качество.
Времезакъснение е другата категория, в която Yettel държи първото място. Тук само 7 точки делят оператора от възможно най-високия резултат - компанията постига 193 от общо 200 точки, което означава, че в сравнение с останалите телекоми, мрежата на Yettel регистрира най-малко времезакъснение. Особено важно това е за хората в областта на гейминга или онлайн трейдинга, където се изисква максимално бързо време за реакция.
Четвъртата подкатегория, в която umlaut отново класира Yettel на първо място, е покритие. По данни на направения анализ, операторът постига 410 от общо 450 възможни точки по този критерий. Това означава, че при замерванията клиентите на телекома не просто са имали покритие, но в най-голяма част от времето са били обслужвани от възможно най-високата технология - 4G или 5G.
НАЙ
Русия започна да блокира YouTube
Помагаме ви да изберете най-добрия лаптоп за вашите нужди
Учени установиха как с възрастта зъбите губят здравината си
ASML: Санкциите на САЩ ще върнат Китай с 10-15 години назад в производството на чипове
Астрономите наблюдаваха черна дупка, когато тя внезапно избухна с гама лъчи
Русия започна да блокира YouTube
Учени установиха как с възрастта зъбите губят здравината си
ASML: Санкциите на САЩ ще върнат Китай с 10-15 години назад в производството на чипове
Изкуственият интелект на Google може да разсъждава на глас
Тръмп заяви, че иска да запази TikTok "за още малко"