Културните и творчески индустрии формират над 6.9% от българската икономика
В рамките на Createch Summit 2025 бе даден старт на конкурс за дизайн на тема „Ре-брандиране на България“
Културните и творчески индустрии формират над 6.9% от българската икономика, с годишен принос от над 7 милиарда лева, повече от 115 хиляди заети и над 25 700 микро, малки и средни предприятия.
Тези данни бяха представени от д-р Диана Андреева-Попйорданова, директор на Обсерватория по икономика на културата, в рамките на третото издание на конференцията на креативните индустрии - Createch Summit 2025, която се проведе на 28 март в "Топлоцентрала".
Събитието събра над 300 участници и 60 лектори от България и чужбина, акцентирайки на креативното предприемачество, иновациите в изкуствения интелект, устойчивия дизайн и ролята на жените в креативните индустрии, значимостта на градовете като инкубатори за креативност и новаторски практики, и значението на технологиите за развитието на сектора. Организатор на форума е първият български клъстър за креативни индустрии - "Креатех България", със съдействието на Министерството на туризма, Министерството на културата, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия, Advantage Austria и други партньори.
Според данни от проучването на Обсерватория по икономика на културата София е водещ център за сектора с над 83% от добавената стойност през 2023 г. и с творческа икономика, която достига 12.7% от столичната икономика - двойно над националното ниво. За периода 2008-2023 г. изкуствата, културните и творчески индустрии, културното наследство и културният туризъм се нареждат на осмо място по икономически принос в националната икономика, а в Столична община този дял ги поставя на четвърто място в икономиката на града. Броят на организациите в сектора е нараснал с над 10 000 за 15 години, като над половината са в София. Днес всяка десета организация в столицата е част от творческата икономика. Данните сочат ръст във всички подсектори на КТИ без изключение, без наличие на изоставащи. Това е съществена положителна промяна в сравнение с предходни периоди.
В рамките на събитието "Креатех България" стана част и от CR.EU - Creativity Europe Meta-cluster. Това е Европейска мрежа, която свързва регионални и национални клъстери работещи в сферата на културните и творчески индустрии, както и ключови заинтересовани страни - бизнес, университети и институции. Нейната мисия е да създаде жизнена екосистема, която стимулира иновациите и повишава глобалната конкурентоспособност на културните и творчески сектори и индустрии.
По време на конференцията бе обявен конкурс за дизайн на тема "Ре-брандиране на България". Конкурсът има за цел да вдъхнови креативни хора от България и чужбина да се потопят в богатото културно наследство на страната и да предложат иновативен дизайн на сувенир със съвременен почерк. Търсят се идеи, които улавят духа на България, изразен чрез предмет или колекция от предмети, символизиращи някоя от многобройните ни интересни истории, забележителности, ценности, постижения и др. Жури с международен опит ще избере победителите, които ще имат възможността да видят проектите си реализирани. За повече информация и кандидатстване: https://moustache-studio.com/design-contest/
За конференцията може да научите тук >>>
НАЙ
Секретни руски сателити изпуснаха мистериозен обект в орбита
Изкуствен интелект официално премина теста на Тюринг
Нещо се обърка с гигантските инвестиции на Microsoft в AI центрове за данни
Първите "полярни" космонавти: Антарктида изглежда по най-очаквания начин от космоса
НАСА засне как вихър "поглъща" друг вихър на Марс
Секретни руски сателити изпуснаха мистериозен обект в орбита
Какво е отношението на българите към изкуствения интелект
Изкуствен интелект официално премина теста на Тюринг
Новият AI агент на Amazon ще пазарува вместо вас от външни сайтове
Първите "полярни" космонавти: Антарктида изглежда по най-очаквания начин от космоса