Коментари - Макс ще използва мрежата на Мтел | it.dir.bg
назад

Макс ще използва мрежата на Мтел

Първото споразумение за споделяне на мрежи на българския телеком пазар е факт, след като Мтел и Макс сключиха договор за национален роуминг.

Обратно в новината

Коментари - Макс ще използва мрежата на Мтел | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Максовете от номади стават ментелци :) а за 4G LTE в пълният му смисъл има още да мечтаят... накрая се появява въпросът - за каква точно услуга ще плаща потребителят им!

А въпросната наета мрежа е под всякаква критика. А в малките населени места хич я няма.

Живеем в ерата , когато печалбите са всичко и най. И някаква си монополна компания (дали е ментела или друг на празара - те се разбират помежду си), да ми каже ,че работи не за свой интерес, а за интереса на клиента?!?!?! Егати наглостта!

Смеееех! А стадата си пасат послушно рекламки...

мтел нямат 3г извън големите населени градове , пуашим се макс-а кво ще имат :) Тия макс са обречени на фалит. 10 години 1 мрежа да не могат направят.

Що говорите глупости? Мтел имат 3Г почти навсякъде където съм. Виваком също. Ползвам БОБ и Виваком и съм доволен и от 3Гто и на двете компании.

Понякога компаниите се обединяват за да успеят да оцелеят.

LTE наистина е друга работа, но при тия планове с всякакви уловки и лимити смисълът от бърза мрежа леко, леко се губи. Макс все пак имат значително по-големи лимити и ако цените не мръднат при национално покритие (дори и при по-ниска скорост извън собствената мрежа) ще е далавера за хора ползващи Интернет свирепо.

Аз малко май като адвокат взех да звуча, ама истината си е истина - Макс опитаха с WiMax, което от техническа гледна точка е много по-удачно от ГСМ мрежата за пренос на данни. Топ скоростите сега изостават, но и технологията вече е малко избутана от фокус. Та, не успяха, заради събития от световен мащаб - монополът на ГСМ телекомите се поддържа на държавно ниво и дори се укрепва с държавни усилия - това уби редица операционни системи, WiMax и загроби още от раждането сума технологии, които можеха да направят всичко по-евтино и достъпно (достъпно и като пари и като покритие). Просто хората масово се ловят на "отстъпки" за телефони, на реклама и неразбирането им лесно с впряга в погазване на пазарните принципи от държави, които иначе твърдят, че те са им едва ли не религия. Е, какво да направи Макс в това положение? Сами да си запроизвеждат телефони и таблети, защото големите фирми като видяха, че телекомите ги цакат се отказаха ... В Русия и Южна Корея WiMax дръпна малко и на моменти изглеждаше обещаващо, но двете птички се оказаха недостатъчни за световна пролет.

Споделянето на инфраструктурата на големи оператори е отдавна част от законодателството на ЕС. Това в България стана възможно на теория още след влизането на страната в началото на 2007-ма година. Във Великобритания има около 50 виртуални мобилни оператора, които иползват физическите мрежи на други оператори. Както всяко друго нещо обаче в България, 10 години нищо не се случваше, защото операторите имаха много лоши условия и реално няма държава и контролни органи, които да съблюдават за спазването на европейските закони, разпоредби и норми. Затова и България винаги е толкова изостанала в много отношения.

Както сам написа , WiMaX-а може би идеята му е била ОК по едно време , но много бързото развитие на технологиите го забиха в земята с пускането на 3g/4g и т.н. Просто самата технология е недомислена и не е като продължение на GSM мрежите.

мдаааа... всичко е мрежа... за рибки...

Тук се говори за 4G мрежата май....

наем на трасета и мрежи си е имало поне от 2001-ва, дори в началото се наемаха от БТК телефонни линии, по които се пускаше интернет от първите частни телекоми - по спомен за поддръжка на гарантирана скорост от 256 кб/с месечният наем на меден чифт беше около 180 лева

вика им се балъци ))))

Бъркаш. Това са крайни услуги. Все едно да ми кажеш, че винаги е са продавали баници, мобилни услуги, интернет, обувки, или каквото се сетиш. Тук става въпрос за друго. Става въпрос за закон, които задължава операторите с определено присъствие и покритие на пазара, да отдават под наем целите си мрежи, тоест достъпа ди всичките си абонати. През 2001-ва година не е могло да отидеш в мобилния оператор и да кажеш, аз от утре искам да ви ставам конкуренция, но ще използвам вашата мрежа, техника и инфраструктура, за да имам достъп до всичките ви настоящи и потенциални абонати. И условията и цените са коренно различни при едните и другите услуги, както и целта. При вторите целта е значително по-силна конкуренция.

С тази разлика че 4g е в пъти по-бързо от 3g

Макстелеком го продадоха на руснаци стана отврат въведоха някакви измислени планове и спряха неограничения интернет.Преди си беше супер

val55

Че то сега е ред на Виваком и Теленор да се обединят в една мрежа..... По малко облъчване повече здраве, а това дали клиента е на първо място или печалбата на телекомите е друг въпрос, на който всеки малко или много може да си отговори и то вярно.....

Наистина татията е повече Реклама отколкото информация, но все пак ти правиш наистина разлика м/у 3Г и 4Г? Говори се ъа 4Г с намек че за това се отнася роаминга, което не 100% сигурно наистина.