Пътуване във времето: Историко-археологически резерват „Сборяново“ и приложението на Yettel
Ако търсите неповторимо и вълнуващо преживяване, което да ви отведе в дълбините на древната история на България, националният историко-археологически резерват "Сборяново" е мястото, което трябва да посетите. Разположен в района на Разград, този резерват предлага не само невероятни гледки, но и ценни исторически открития, които разкриват живота и културата на древните траки. С помощта на движението "Опознай България - 100 национални туристически обекта" на Българския туристически съюз (БТС) и приложението на Yettel, можете да направите това пътуване още по-интерактивно и запомнящо се.
Историята на резерват "Сборяново"
Резерватът "Сборяново", чиито разкопки дълги години води забележителният български траколог Диана Гергова, е разположен на едва 6 км от град Исперих, на двата бряга на река Крапинец. Първите следи от цивилизация по тези места са от края на каменната и началото на каменно-медната епоха. Със заселването на тракийските племена гети през ранножелязната епоха, районът на "Сборяново" се превръща в политически, културен и религиозен център, който започва да се изгражда от началото на I хилядолетие пр. Хр. (IX - VIII в. пр. Хр.) и достига най-високата си точка на развитие през елинистическата епоха (IV - III в. пр. Хр.). През този период завършва оформянето на средището, включващо градски център, два могилни некропола и две светилища.
Царската гробницата в Свещари, която е под закрилата на ЮНЕСКО, е сред най-интересните обекти в резервата. Тя впечатлява със своите внушителни размери и майсторско художествено и архитектурно изпълнение. Забележителни са оформените във вътрешната камера 10 фигури на жени - кариатиди, които поддържат свода на издълбаната колонада. Символиката на украсите, рисунките и намерените в обекта артефакти са изключителен пример за тракийското изкуство и разкриват специфичните културни и религиозни вярвания на древните траки.
Назад във времето с приложението на Yettel
За да направите посещението си на историко-археологически резерват "Сборяново" още по-вълнуващо, не пропускайте да използвате приложението на Yettel. В рамките на инициативата "Опознай България - 100-те национални туристически обекта", Yettel и БТС предлагат нови функции, които правят опознаването на България по-интерактивно и забавно.
Приложението на Yettel ви позволява да събирате виртуални печати от посещаваните обекти, включително "Сборяново" и да се запознавате със значими за страната ни забележителности по един модерен и иновативен начин. В него са включени интерактивни аудио- и видеоистории, създадени от български артисти. Те предоставят интересни факти за всеки обект, като позволяват на посетителите да се потопят в атмосферата на миналото и да научат повече за историята и особеностите на мястото.
Събирайте постижения и участвайте в игра с награди
Приложението на Yettel дава възможност да каните приятели, които да се включат в инициативата, да правите постижения за събрани печати от шест различни категории туристически обекти.
Всяко завършено постижение и поканен приятел, взел първия си дигитален печат, ви дават шанс да участвате в месечна игра. Тя предлага както технологични награди като смарт часовници на HUAWEI, безжични слушалки на Apple, различни аксесоари и голямата награда iPhone 15, така и тематични за инициативата артикули и сувенири като туристически канчета, плажни кърпи и пъзели.
Магията на "Сборяново"
Посещението на "Сборяново" е истинско пътешествие във времето. Гробницата и останалите археологически обекти в резервата разкриват не само живота на тракийските племена, техните обичаи и религиозни ритуали, но и връзката между различни народи и религии.
Националният историко-археологически резерват "Сборяново" е едно от местата, които всеки любител на историята и културата трябва да посети. С помощта на приложението на Yettel, това пътуване става още по-интерактивно и увлекателно. Събирайте виртуални печати, наслаждавайте се на аудио- и видеоистории и откривайте постижения, докато опознавате богатото наследство на България.
НАЙ
Япония иска от Google да прекрати нарушаването на антимонополното ѝ законодателство
Учени установиха как с възрастта зъбите губят здравината си
Европейският съюз стартира най-мащабното изследване на генома на европейците
Япония иска от Google да прекрати нарушаването на антимонополното ѝ законодателство