Коментари - Създадоха ензим, който разяжда пластмасата с удивителна скорост | IT.dir.bg
назад

Създадоха ензим, който разяжда пластмасата с удивителна скорост

Дали най-сетне ще се спасим от пластмасовите боклуци?

Обратно в новината
| Редактор : Катя Димитрова

Коментари - Създадоха ензим, който разяжда пластмасата с удивителна скорост | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

В лабораторни условия, но сред природата експериментът е невалиден.

Ензима да не се казва COVID-20?

Не видях преимущество му над пиролизата за която може да се ползва електроенергия от слънцето и да добиваш на практика активен въглен и "нефт".

Т.е - какъв е крайния продукт. И какво значи 6х. 6х0.0001% е 0.0006%. няма да се разгради за 600 години, а за 100?

В океаните плуват "острови" от пластмасови отпадъци. Посипваш ги от въздуха с помощта на хеликоптер и оставяш на ензимите да си свършат работата...

Не. Не става така. Трябват ти тонове ензим. А това идва от млн тонове биомаса и млн кубически метра буфери и среди за отглеждане на бактериите и пречистване на ензима... И накрая в морето няма да работи щото всеки ензим си има pH на работа и буфер в който работи

Говоря хипотетично, защото не знам при какви параметри е активен конкретно този ензимен комплекс. Може и в морето да не работи, но може и да работи. В един от постовете си по-долу също изразих притеснение, че може в природата да не сработи. С наличната информация мога само да правя предположения. Иначе и аз съм на мнение, че рециклирането е по-доброто решение. Първо е икономически по-изгодно - получаваш нов продукт. Второ, при толкова разнообразни пластмаси, не знаеш какъв коктейл от токсини може да се получи.

Е, поне една позитивна новина, на фона на гадориите, с които ни заливат ежедневно...

Само да не се окаже накрая, че този ензим е друг екологичен проблем.

Ензима е изграден от белтъци. В природата бързо ще се разгради и превърне в прости органични съединения.

Много трябва да се внимава с това нещо. Като знаете колко неща са пластмасови и колко зависим от пластмасите - ако това се изтърве из градовете, жална ни майка.

Това са ензими, не бактерии. Те не се размножават. Ще е нещо като препарат, с който да се третират сметища например.

Мале какъв трик.

Само да попитам. Т.к. ензимът, който е синтезиран, явно няма да дематериализира пластмасата, какво ще се прави с отпадъчния продукт от това разграждане. Защото преди десетилетия, когато е била синтезирана тя, това също се е считало за голям успех и никой не се е замислял за бъдещите екологични беди, които ще генерира.

Не "отпадъчен продукт", а "отпадъчни продукти". Това ще е коктейл от химични съединения, в зависимост от вида на пластмасата. Някои от тях може да се окажат потенциално опасни за околната среда. Но няма как да се предвиди всичко. Затова проблемите ще се решават един по един. Все пак ако не започнем отнякъде, проблема ще става по-сериозен.

ще става на петрол и ще го връщат в земята, от където е изпомпван...

Поздравявам ви за публикуването на научни новини. Една молба, слагайте и линк към оригиналната публикация.

Никога няма да го направят. Нали така веднага ще си проличи откъде преписват и се превеждат с гугъл-транслейт.

В лабораторни условия добре! Но пуснат в природата не се знае какво ще го инхибира и дали ще има полза от него. Дано да намерят решение!

има една поговорка "не е чисто там където постоянно някой чисти, а там където никой не цапа", та и с пластмасата е същото. ако смятаме че тя не пречи, трябва да премислим как я ползваме.

Откили топлата вода... Ние в БГ какво ядем според вас през последните 20-ина години? Не е ли пластмаса? Вярно, малко повечко мрем от другите народи, а ма какво пък, преработваме пластмасата добре... Не съм ли прав? :)

Аз не ям маргарин... :)

А бе доста добре сме си. Има много народи, които мрат доста по-рано. Средната продължителност на живот е 75 години, което е доста над много по-богати страни, като примерно Русия.