Коментари - Синята светлина от телевизори и мобилни телефони може да ускори стареенето | IT.dir.bg
назад

Синята светлина от телевизори и мобилни телефони може да ускори стареенето

Резултатите показват, че излагането на синя светлина предизвиква сериозни различия в нивата на метаболитите

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Синята светлина от телевизори и мобилни телефони може да ускори стареенето | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Ами нали точно за това са със синя светлина.

Спомням си моят пра дядо , който ми разказваше , как неговия пра дядо е остарял по бързо , защото е гледал телевизия и си играел на телефона.

Всеки може да си настрои монитора или лаптопа да не е със синя светлина Къде е проблема? Освен това синята светлина предизвиква рак 2700к е светлината за човешкото око, всеки с технически познания го знае

Не е особено вярно това. f.lux и уиндоус настройките съвсем малко спират синята светлина. Има марки монитори като бенк които наистина я спират.

Хубаво , че Microsoft въведоха режим Нощно осветление в Windows 10 , да пази очите . Също и в някои монитори го има , макар под друго име .

то тоя режим не го въведоха микромеките, а го има от години, във всяка малко по-сериозна марка телрвизори, лаптопи и телефони. Те просто узряха, че можело да го въведат в тяхната ос, която всъщност от години не използвам. Гротеска е да ти бухат дисплей с амолед, и олед, които излъчват масово точно в синият спектър, и да ти предлагат допълнителна корекция, ако си я активираш. Истината са си доброто старо лсд, с лед-подсветка в топлия спектър, и ипс дисплеи. Повече ток им трябва малко, но пазят очите повече. Всичко останало е шут, и в кофата.

А може би истината е другаде...... Китайците изкараха маса продукти и апаратура на базата на DUV-LED 425 nm успешно прилагани за борба с корона вирусите и по специялно със SARS-COV2 и HIV!

Нещо нещо нещата не ми се връзват? Струва ми се, че има противоречие на тази публикация с една друга и кой е прав вие си преценявайте. Ето я другата публикация! https://www.nature.com/articles/s41598-021-99917-2 със заглавие: Видимата синя светлина инхибира инфекцията и репликацията на SARS-CoV-2 при дози, които се понасят добре от човешката дихателна тъкан. Ето ви само една малка извадка от статията: Използването на видима светлина за инактивиране на безклетъчни и клетъчно-асоциирани коронавируси е безпрецедентно. За да се оцени антивирусната активност на 425 nm синя светлина срещу SARS-CoV-2, клетките Vero E6 бяха инфектирани с множество инфекции (MOI) от 0,01 SARS-CoV-2 изолат USA-WA1/2020 за 1 час. На 1 час след инфекцията (hpi) клетъчно-асоциираният вирус се третира с еднократно осветяване от 425 nm синя светлина при дози, вариращи от 7,5 до 60 J/cm 2........... Като цяло резултатите от две независими лаборатории показаха, че ниски дози от 425 nm синя светлина (≤ 15 J/cm 2 ) ефективно инхибират инфекцията и репликацията на безклетъчен и клетъчно-асоцииран SARS-CoV-2 с минимално въздействие върху жизнеспособността на клетките.

защо смяташ че двете си противоречат? ето в заглавието което от статията която показваш пише "Видимата синя светлина инхибира инфекцията и репликацията на SARS-CoV-2 при дози, които се понасят добре от човешката дихателна тъкан." Подчертай си "при дози, които се понасят добре от човешката дихателна тъкан". От тази статия четем във втория абзац: "Прекомерното излагане на синя светлина от ежедневно използвани устройства може да има пагубен ефект върху различни клетки в тялото - от кожни и мастни до сензорни неврони..." Подчертай си "от кожни и мастни до сензорни неврони". Възможно ли е синята светлина да няма особен ефект върху дихателната тъкан както пише в твоята статия и в същото време да има лош ефект върху кожни, мастни и сензорни неврони както пише в тази статия? Според мен, няма проблем да е точно така.

Може би си прав, но заглавието на статията е малко тенденциозно и внушава едва ли не отрицание на синята светлина, а виждаме, че част от синия спектър може да ни свърши добра работа срещу вирусите. Казват ..ускорявала стареенето, но не казват. че треби вирусите и помага да се преборим и преживеем тази гадост Ковид. Струва ми се, че за да имаме възможност да остарееме първо трябва да пребориме Ковид-а, та било и с цената на "ускорено стареене". На AliExpress има маса джаджи с DUV-LED на 425 nm.

Нека все пак не забравяме, че джаджи с DUV-LED на 425 nm, не са единственият вариант за защита от вируса. Лампите не са задължителен атрибут, за да не се заразиш с Ковид. Има богата палитра от методи и средства които помагат, започвайки от ваксини, изолация, дистанция, маски и тн. завършвайки непукизъм и късмет! Всеки сам избира на какво да разчита!

изглежда че няма противоречие, синята светлина пречи на вируси и на други клетки, затова се старее по-бързо, и в телефоните, и в лаптопите може да си добавиш допълнителна програма за ограничаване на синята светлина, аз съм с безплатната f.lux