Учени: Една маймуна не би разполагала с достатъчно време във Вселената, за да съперничи на Шекспир
Математически експеримент оборва теорията, че при достатъчно време нещо невероятно, но технически възможно, може да стане факт
Обратно в новинатаКоментари - Учени: Една маймуна не би разполагала с достатъчно време във Вселената, за да съперничи на Шекспир | IT.dir.bg
Коментари
Интересна провокация. От една страна описват невъзможността нисшият интелект да възпроизведе висшия. От друга страна статията стана повод да се замисля за изкуствения интелект. Друг случай, но в същия домейн на разсъждения. ИИ няма творчески способности. Интересният въпрос е: колко време тези, които ще изпозлват ИИ за придобиване на ползи за сметка на истинския интелект, ще успеят да изблъскат човешкото творчество и дали то няма да бъде унищожавано до рухването на човешката кулура. Това е интересният ми въпрос. Понеже опортюнистите без творчески заложби винаги са пренебрегвали опасността от това, което правят. Всъщност, ако имаха интелект да преценят риска от действията си и да предвидят резултатите, те нямаше да са това, което са. Статията с маймуните беше повод да помисля и за този аспект.
Леле, тука съзирам трилиони тонове расизъм! Следващото изследване да е колко милиарда години са необходими на Пи Диди да достигне интелектуалното ниво на Джон Ленън и въобще има ли смисъл от такова изчисление.
Доколкото си спомням, оригиналният вариант е: "ако безкраен брой маймуни пишат на пишещи машини безкрайно дълго време, някоя от тях ще успее да напише всички произведения на Шекспир". Но математическите изчисления в тази посока все пак не са безсмислени. Правилният въпрос би трябвало да бъде дали за 4 милиарда години еволюцията би могла да произведе човешкият разум. И отговорът би имал фундаментално значение за теологията.
Така си е, една маймуна е малко, ние си имаме 240 да ни коват законите, написани на същия случаен принцип, съответно с много малка вероятност да са читави.
колко уЧени и за колко всеме са напиСали тази "науЧна публикация"