Коментари - Учени направиха снимка на атоми с рекордна резолюция | IT.dir.bg
назад

Учени направиха снимка на атоми с рекордна резолюция

Използваният методи има голяма перспектива в научните изследвания

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Учени направиха снимка на атоми с рекордна резолюция | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Само да попитам кой е тоя Методи, който е бил използван в подзаглавието?

Какво не прави фотошопа!

Тия па кво се занимават с глупости, те тамън доматите узреха, седни, сипи малко и те тава е

И пайнера забрави да споменеш.

Те кат такова ве!

_stankow

Някой знае ли къде в България има електронни микроскопи и модел коя година са ? Някъде из БАН ?

През '80 и '90 имаше във ВМЕИ- Варна катедра Металознание. Обаче не ни пускаха даже и да го видим. Голяма конспирация беше. Тогава сутрин обед и вечер ни учеха като паднела атомната бомба как да се пазим и къде да бягаме. После ко стана не знам.

Ъъъ, има доста и то модерни. Включително и по частни фирми.

Вече не сме в соца и модерната техника не е нещо невиждано. ТУ имат модерен с резолюция 5нм, няколко болници и медицински лаборатории - също. Няколко фирми се сещам които също имат. И това само в София. Сигурно са поне 20, и то сравнително модерните.

Той тоя живее в соца още и линее по СССР.

Дааа тъй става то...ей така отиваш и си купуваш електронен микроскоп... качествен електронен микроскоп струва над 1млн. долара За тоя дето се говори в статията може би повече от 10млн. долара... Обикновен сканиращ електронен микроскоп около 100 000 долара...всичко под тази цена е бо....к...лук.

Има резлични видове електронни микроскопи, но в статията става въпрос за трансмисионен електронен микроскоп, съкратено ТЕМ. В БАН в почти всеки институт с предмет на дейност химия, материалознание и биология има електронни микроскопи от различен вид и клас, често са по повече от един, например по 2, 3 дори 4. Преобладават обаче сканиращите електронни микроскопи- СЕМ. Е, от такъв висок клас ТЕМ като в статията няма. На някои работят свестни хора, а на други пълни боклуци, които използват електронните микроскопи само за генериране на стаж втора категория, за работа в среда на йонизиращо лъчение.

На кратко, това не е физически постигната разделителна способност (наречена тук с чуждицата "резолюция") на инструмента, а е вторично сглобено с компютърен алгоритъм тримерно изображение, от двумерни образи с реална (физическа) разделителна способност, която е по- ниска.

Голям праз, Kравари. Ватенките през това време режат мокава за следващия си танк от 20 поколение а художниците им рисуват ракета за многократна употреба, по-красива от тази на Space-X.