Учени от БАН създадоха гел и полимерни марли за лечение на рани
Разработени са 4 продукта за лечение
Учени от БАН създадоха билков гел и полимерни марли за лечение на рани. Иновативните средства за комплексно лечение на рани бяха един от 15-те научно-приложни проекти на изследователи от БАН, които бяха представени днес на Онлайн конференцията "Наука за бизнес". Тя е организирана от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия и Българската академия на науките (БАН).
Разработени са 4 продукта за лечение на инфекциозни и следоперативни рани. Първият от тях е гел за третиране на рани, изработен от лавандула, невен и живовляк.
"Той ускорява регенерирането на здравата тъкан. Имаме и гел с активен въглен, който абсорбира токсините, които се отделят от клетките и така почиства раната. Разработихме и полимерни марли, които предпазват раната от заразяване, тъй като установихме, че обикновените марли много често поемат гела и след това се явяват благоприятна среда за развитие на бактериални инфекции. В ситуацията на пандемия разработихме и маски с активен въглен. Използваме костилки от кайсия, които имат функцията на най-силен активен въглен. Маските са изработени изцяло от памук", обясни проф. Павлина Долашка от Института по органична химия с Център по фитохимия.
Доц. Карекин Eсмерян от Института по физика на твърдото тяло представи на конференцията нов Метод за криоконсервация на жива материя и клетки. В процеса на криоконсервация учените използват покритие от въглеродни сажди.
"Това решение превъзхожда съществуващите досега методи за криоконсервация, тъй като осигурява плавни скорости на замразяване и размразяване по естествен път. Използва се при инвитро процедури за криоконсервация на семенна течност", обясни доц. Eсмерян.
Проф. Пенка Петрова от Института по микробиология представи Прототип на ваксина за COVID-19. Проф. Андрей Чорбанов е ръководител на екипа от наши учени, работещи над проекта. По думите на проф. Петрова, и двата модела на ваксините, над които работят, са пептидни, могат да се съхраняват при температура от 4 градуса, може да са ефективни при различните видове вируси на COVID и се прилагат под формата на спрей.
Беше представено и преносимо устройство за сухо обеззаразяване на въздуха от вируси и бактерии от Наско Електронов от Централната лаборатория по приложна физика. Използван е диапазонът от УВ-сектора за обеззаразяване.
"Ултравиолетовата среда и озонът увреждат ДНК на вирусите и бактериите. Като се включи озонаторът, се убиват вирусите и бактериите. Забранен е престоят в стаята, докато работи озонаторът, защото е вреден за хората. Приложението на устройството е в работни помещения, офиси, жилища, хотели, банки, асансьори, таксита и т.н. То предлага едновременно възможност за мобилност, сухо обеззаразяване на въздуха и повърхности, йонизиране на въздуха", обясни Наско Електронов.
НАЙ
Учени предвиждат слънчево "суперизбухване", можещо да прекъсне електрозахранването
Голям междузвезден обект е разместил орбитите на планетите
Как един технологичен подарък може да направи Коледата ви незабравима
Безупречна интернет връзка в целия дом с продуктите на Mercusys
Русия блокира Viber
Русия блокира Viber
Британската армия за първи път използва лазерно оръжие
Държавата изгражда архитектура за киберсигурност
Учени предвиждат слънчево "суперизбухване", можещо да прекъсне електрозахранването
Голям междузвезден обект е разместил орбитите на планетите