Започваме изграждането на национална архитектура за киберсигурност в България за административните органи и операторите на обществени услуги. Това заяви служебният министър на електронното управление Валентин Мундров, който участва в церемония по подписването на четири споразумения между български компании и Американската агенция за търговия и развитие (USTDA), предава БТА.

Едно от подписаните споразумения бе между "Информационно обслужване" и американската агенция, а предметът му е подобряване на киберзащитата в държавната администрация.

Агенцията ще осигури техническа помощ при изграждането на архитектурата за киберсигурност и ще улесни приемането на най-добрите практики в областта, разясни министър Мундров.

Системата ще включва и Център за киберзащита, който да отговаря за наблюдението и реакциите при киберинциденти. Според министър Мундров така страната ни ще се утвърди като надежден партньор на НАТО и Европейския съюз.

В днешния бързо развиващ се технологичен свят, киберсигурността става все по-важна за защитата на данни и услуги в публичния сектор. Въпреки многото предимства на новите технологии, те носят и нови заплахи. Можем да кажем, че киберзаплахите вече са новото нормално и са част от нашата реалност. Въпросът не е дали ще се случат, а кога и как сме подготвени за тях, подчерта министър Мундров.

Важно е държавата ни да предприеме необходимите стъпки за изграждането на по-ефективна и централизирана система за сигурност, посочи още той.

Агенцията ще подпомогне "Български енергиен холдинг" ЕАД, Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци", Национална компания "Железопътна инфраструктура" и "Информационно обслужване" ЕАД за подобряване на процесите в областта на енергетиката, транспорта и киберзащитата в държавната администрация.

ИЗБРАНО