В Нидерландия са създадени първите в света слънчеви панели с ефективност над 30%
За да подобрят ефективността на преобразуване на енергията, учените са създали тандемно устройство от перовскит и силиций
Обратно в новинатаКоментари - В Нидерландия са създадени първите в света слънчеви панели с ефективност над 30% | IT.dir.bg
Коментари
Не е нещо ново. По принцип забранената зона, от която зависи максимума на приеманата, слънчева светлина се контролира чрез примеси, а многослойните п-н преходи лесно се изпълняват с йонна имплантация. Оставяте инфрачервената област най-отдолу, а синята най-отгоре и дългата вълна ще мине през късовълновите п-н преходи. Multijunction е термина на английски, на български нямам идея как се превежда, може би многослойни?
Трябват... Безопасни и с лесно рециклиране. И да не струват 1000€ на година като в момента. Докато не се появят такива, соларките са плацебо
1000€ на година??? Хабер имаш ли си за какво говориш?
Инженере... LiFePO4 се зареждат и разреждат от 0 до 100% и обратно до 7000 пъти. Конвенционалните ползваш 30-50% максимум. За килограми няма да говорим въобще. Но при тия 40% средно ти трябват 2.5х повече и всяка година трябва да сменяш течност. А 7000 зареждания са ти 18 години. Ха сега смятай.
да пресметнем какво купих преди 2 години 200Ah 24 волта - 1700 евро = 4.8kWh и 7000 цикъла на пълно зареждане и пълно разреждане - LiFePO4. При положение че ползвам 7 kWh на денонощие доста добре ми покрива разхода след залез слънце. Зареждането до горе е проблем само ноември-февруари. А до колкото знам рециклираното на тези батерии е 95%. Пробвай да рециклираш уран, въглища и газ.
Това сега струва 3000 евро, а и твоите нужди са като за охлюварник. На нормална къща и трябва десеторно по-голям капацитет за да неутрализира липсата на слънце през ноща и съответно липсата на слънце заради облаци в някои от дните. Т.е. годишният ти разход за батерия ще е 10 пъти по-голям. Отделно циклите които споменаваш не са при 100% дълбочина на разряд а при около 80-85. Т.е. 20% трябва да ги отпишеш освен в някакви критични ситуации, а системата инвертор/зарядно, която да използва ефективно тези батерии хич не е евтина. Най-накрая излиза, че най-евтиното са панелите и ако имаш място просто слагаш повече. Иначе ако коментираме статията 30% ефективност спрямо 20% средно сега са 50% увеличение на произвежданият ток от едни и същи панели. Това наистина може да направи разлика за много хора особено такива с по-малки покривчета.
Мило. Не говори глупости. Ускам да видя как гарчиш 70киловата на ден. А 95% от хората в България са в панелки. Искаш да ми даваш за извадка тия с къщите ли? Това което казвам са 3 панела на балкона. Аре да говорим от практика, а не "една баба каза че"
Изказвам недоумението си от напъна да се използват десет пъти по-скъпите литиеви акумулатори от тяговите оловни при един и същ капацитет. За къща говорим, където пространството по принцип не е ограничение в повечето случаи
Инженере... LiFePO4 се зареждат и разреждат от 0 до 100% и обратно до 7000 пъти. Конвенционалните ползваш 30-50% максимум. За килограми няма да говорим въобще. Но при тия 40% средно ти трябват 2.5х повече и всяка година трябва да сменяш течност. А 7000 зареждания са ти 18 години. Ха сега смятай.
Всички сте много "умни" и знаете "всичко" но забравяте, че цената на електроенергията ще расте главоломно с увеличаването на потреблението. По тази причина хората търсят алтернатива за "собственото" и производство. Още повече, че никой не ви гарантира за в бъдеще, че ще ви доставя тази енергия непрекъснато. Тази статия простичко ви казва, че алтернативите се подобряват и не се интересува от вашите "дълбокомислени" производствени и екологични
Атомните централи произвеждат супер евтино и в огромни количества , не замърсяват атмосферата и използваният уран може да се закопае там от където е изкопан, няма никаква причина в нормална държава да поскъпне електричеството , ЕС е друга работа мързи ме да обяснявам що , само едно нещо - ако обема на ресурса не се променя то промените в ценообразуването в посока нагоре имат общо взето едно обяснение някой ви го поставя според прогресивните традиции , като гледам флуктуациите дори и вазелин неползван, аде със здраве.
При производството на един такъв панел ресурсите добити в Европа възлизат на около 2%, себестойността е да речем колкото на малка къща а живота му ако надхвърли пет години мое си пуснете тото,прилича ми точно на технология с широко приложение и значителна възвращаемост , като не броим флуктуациите в доставката на материали, че нещо се поразбудиха така наречените държави от нецивилизовабият свят.
Сол;арни клетки с КПД почти 40% има отдавна , и дори са трислойни. Точно такива се използват в космоса, проблемът е че са доста скъпи. Така че , сега въпросът е: колко ще струва новосъздадената технология ?
Когато излезе такова бомбастично "съобщение", бъдете сигурни - заглавичкват ви. Най-вероятно има някакво изказване, относно Грьонингенското находище. Което досега даваше до 25 милиарда куб. м за Европа. И което е планирано да се спре в края на тази години. При криза за 190 милиарда куб. метра, намалени до 40 милиарда - от Русия. И взривени два газопровода СП-1 и СП-2. Та най-вероятно няма да има промяна, за която молиха холандците. Няма да има продължение, спират го окончателно. Господ да пази Европа от студена зима !
Да бе, точно щото газ няма цената ѝ пада драстично на борсата от 10-тина дни, нали? Като почнете с тия апокалиптични прогнози, базирани само на дупедавството ви към джуджето ... :)
Рано или късно, по-скоро рано, технологиите ще направят използването на фосилни горива неизгодно и ненужно. Та, в този ред на мисли се чудя, що ще чинят тогава в територията заобиколена от цивилизация.
Ама "специалисти" като теб не мърдад с мозъка си и на йота от това, което им представят за четене като реклама... То силицият (добиван от пясъка), дето се вика, уж навсякъде, пък последните пет години рязко намалява добивът му и последните месеци вече се бият тревожникамбани, та какво остава за по- специалните елементи...
Светът се развива Невъзможното днес е възможно утре и тривиално други ден Само Zомбита като путлерaстите не разбират ,че сме 21 век
Путлерастски тъпотии. Силицият е вторият по разпространение химичен елемент в земната кора след кислорода. Редки елементи НЕ СЕ ИЗПОЛЗВАТ. Добиването, рядкостта на елементите се отразяват в цената на панелите, а те непрекъснато падат ценово и увеличават КПД. Ама как тъп путлераст да направи илиментарна логическа връзка. Този паразит може само да повтаря путлерастски опорки.
Имаш ли представа колко чист трябва да е силицият, за да се използва за полупроводници ? Имаш ли представа колко енергия се използва за целта ? Имаш ли представа колко отровни вещества се получават и колко вода се замърсява при пречистването ? Имаш ли представа с какви други елементи се легира, за да стане полупроводник ? Не ми отговаряй, ясно е че нямаш представа. Умно-красив необразован идиот, поредният.
Taka e! Технологиите бе зфосилни горива си ги има. Магарето и каручката. Свщите от парафин. МНого сте прогресивни, чак затворихте колелото от бързане. :-)