Коментари - Все по-близо сме до добив на енергия чрез ядрен синтез | IT.dir.bg
назад

Все по-близо сме до добив на енергия чрез ядрен синтез

Учени постигнаха температура от 15 милиона градуса Целзий в лаборатория

Обратно в новината
| Редактор : Стоян Гогов

Коментари - Все по-близо сме до добив на енергия чрез ядрен синтез | IT.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Тъкмо днес гледах в ЮТюб видеа за проектите "Орион" и "Дедал". Ако контролираният термоядрен синтез стане икономически достъпен, това означава, че се превръщаме в междузвездна цивилизация. Отделно, че ще имаме сравнително чист изобилен и достъпен източник на енергия.

"Обрач" от магнитно поле?!?! OMG...

А какво ще правим ние с нашето Белене ?

А, след като постнах около 12 000 линка най-накрай се сетиха да напишат 2 изречения по темата. Сега да видим тоя "инвестотор" дето ще "инвестира" 10 миларда евро в строежа на атомния боклук "Белене"! А комундетата да търчат да купуват акциите от апортното дружество! Гочиту и Ниновица начело и в свински тръс, бегом марш!

Плазмата се държи далеч от стените не защото ще стопи реактора, а за защото ако се докосне до стените, ще се охлади моментално с което целта на занятието се обезмисля!

Направо шъ станем, като IRON MAN!... :-D Всеки ще си нарами по едно реакторче и... край на проблемите!

Идеята е да се наелектризира водорода, да се отделят протоните и неутроните и неутроните да се въртят в магнитно поле, което да ги събира в центъра на тороид. Да ама има няколко фактора, които са проблем 1. Отделяната енергия е огромна и получените хелиеви ядра имат кинетична енергия, която магнитното поле ще трябва да удържи за да не ударят стените 2. Отделят се неутрони, които така или иначе имат термичен ефект. 3. Отделят се гама кванти, също с термичен ефект, понеже така или иначе трябва да се спрат, което значи поглъщането им 4. Отделя се също и неутрино но то си заминава На всичкото отгоре и плазмения шнур който се получава поне досега беше неустойчив и не можеше да се задържи за по-дълго време, не зная дали и до милисекунда успяха да го докарат

Такова нещо би било супер унищожително и изпепеляващо при авария тука...не случайно слънцето е на разстояние и много от процесите в него не са напълно ясни - изригвания, магнитни бури....хем от такова разстояние и могат да са супер унищожителни...

Измислил го е руснакът!!!

60 мегатона със съмнения, че може да подкара реакция в океана и да взриви планетата

От как се помня все сме по-близо и все нищо. Ядрен синтез се постига но за поддръжката на процеса се изразходва повече енергия от колкото се получава. Първият токамак (името е същото и тогава) е разработка на Сахаров, някъде 60-те години на миналия век.

Тука си прав - точно "руснакът" е измислил системата "Токамак". началото на 50-те години на миналия век Андрей Сахаров и Игор Там пресмятат конфигурацията на магнитните полета, способни да удържат плазмата в тънка нишка и да възпрепятстват падането и върху стените на камерата. Именно на база тези изчисления впоследствие са създадени множество такива лабораторни установки от тип "Токамак". Ето и какво значи терминът ТОКАМАК. Счита се, че той е възникнал като абревиатура на фразата ТОроидална КАмера с МАгнитни Бобини. На руски език "бобина" е "катушка", така че не се чудете защо последната буква в моя превод е "Б".

На практика никой не знае каква е температурата вътре във слънцето, не е възможно да се измери. Токмак енерджи са само на има няма 85 млн градуса от предполагаемия ядрен синтез. Като за тези 15млн сигурно са работили поне 10г., ако не и повече, успех!!!

Какво ли ще кажеш ако прасенца от хамстерланд вземат проекта?!?!?!

Тогава ще каже: но всичко е точно, защото снощи правих кекс..... мухааааааа

Същото ще кажа, щото комундетата са малоумни, а атоминия боклук си е атомен боклук! Цвик, цвик, в свински тръс подир Гочиту, да спосорирате !

Има общо 16 вида дизайни на реактори за ядрен синтез: Magnetic: Field-reversed configuration / Levitated dipole / Reversed field pinch / Spheromak / Stellarator / Tokamak Inertial: Bubble (acoustic) / Fusor electrostatic / Laser-driven / Magnetized-target / Z-pinch Other: Dense plasma focus / Migma / Muon-catalyzed / Polywell / Pyroelectric Проекта ИТЕР се строи много усилено. Същевременно Слънцето доставя до Земята енергия 6000 пъти годишната консумация на електричество на цялото човечество. Тези два източника ми се виждат като най-переспективни и чисти, а голяма част от българите си мрат за "Белене"...

Аз

Ами... по твоята логика вариантите са: 1. Синтезен реактор. 2. Слънчева енергия. 3. Белене. Дай ся да видим кое ни е по силите и кое - не!

Аз

Всъщност това не е вярно и водородните бомби го доказват. Проблемът не е в баланса на енергията, а да се постигне КОНТРОЛИРАН синтез.

Аз

Ама ще трябва да им преведеш какво значи и ТОРОИДАЛНА, щото сега се чудят как може камерата да мяза на бик!

Аз

Всъщност, като се има предвид, че при синтеза се отделят много по-малко радиоактивни отпадъци, най-вероятно аварията в синтезен реактор да е по-малко катастрофална от подобна в аналогичен обикновен реактор.

Аз

Е... то още от първия ред няма да можеш да въртиш неутроните в магнитно поле, щото са НЕУТРОНИ - демек, ел-неутрални и не си взаимодействат с магнитните полета, така че не се коси!

Аз

"OMG... ... басимамата...

Никой човек не знае със сигурност какви процеси протичат в ядрата на звездите и при какви физически параметри. Да имитираме слънцето на Земята за мен е непостижима инженерна задача поради многото неизвестни които няма как да установим с научни методи поради физическите ограничения.

Да, много по-опасно е! Ти кога за последен пут си снимал действащ атомен реактор от толкова близо! Пък недай боже да влезеш в него за поддръжка!

Енергията от синтез е "след 10 години" от 50-те години насам. Има напредък и ще я постигнем но едва ли чуваме за последен път "до 10 години". А дотогава? КАКВО му е на Белене, освен че вместо да го бяха направили и забравили отдавна потрошиха сума пари в "консултантски" и глупости. Какво като е руски реактор, цял Козлодуй работи зависейки от руското гориво толкова години, и Белене ще работи. А покрай това и сума тукашни фирми ще има какво да доставят, надявам се и измервателна апаратура (последното е чисто комерсиален мой си интерес де ).

Аз

Тези не имитират Слънцето. Опитват е да създадат управляем синтез.

Пряко да се измери натиквайки там термометър не може, но "хикой не знае" само защото ти не знаеш е много смело изказване. Има техники на измерване за които не си и сънувал, то има такива дето аз не съм ги сънувал а не е да нямам принос в областта.

Е ти в един пост разби физиката градена досега, LOL. Остави тия работи на тези дето знаят за какво става дума.

Една от надеждите за спасение на човечеството. Това реално ще ни даде неизчерпаем източник на енергия.

"...за мен е непостижима инженерна..." За поред път правиш грешката да се слагаш в центъра на Вселената. Нито ти, нито човекът по принцип имат някакво значение за Вселената и твоя Бог.

Баси, колко съм прост!!!

А как са успели да измерят температурата?

Стоенчо мама, в дипломата ти срещу предмета БЕЛ сигурно се мъдри един "обрач".

Ами с термометър. Всъщност със спектроскоп.

Да ама ние ще си имаме Белене 5-6 години след това.

по принцип е неизгодно и общо-взето не особено смислено ... вместо просто да направят бавни ядрени централи, те правят нещо напълно ново. Много пъти по-скъпо. С напълно неизвестни крайни параметри. Защото бавните АЕЦ горят едни други елементи, съответно и отпадъка им е един друг. А това? Все още нямат представа нито как се прави, съответно нито какви са му материалите, отпадъците, възможностите. Да, много е интересно. Но онова другото е достъпно и на всичкото отгоре познато. А сега това кога ще тръгне? Когато успеят да направят от него оръжие, разбира се. Или там нещо свързано с войната. И, разбира се, държави като нашата няма да го получат никога-никога. Защото вече имаме АЕЦ и това много или малко ни защитава от определени военни действия. Е, скоро ще го затворим - както си разпуснахме армията и както го лапнахме на чернилките, но пак има време до тогава. Та, за нас само ТЕЦ, ВЕЦ, соларни панели и вятърни простотии да трепят птиците покрай Калиакра. Защото, като пуснеш атомна бомба по ВЕЦ-а кво става? Нищо. По ТЕЦ-а? само взрива ще стане мъничко по-силен, демек още по-добре. По соларката - нищо. По ветрогона - отново нищо. Докато като пуснеш атомна бомба по руски АЕЦ и цял континент бива замърсен. Значи, това не може да се случи от всички,д ето са не един континент разстояние от нас. Практически това значи всички, освен краварите. Та, като си разрушим и последната защита ще сме много щастливи, че можем с един мъничък пенталярден заем да си купим електроенергия, произведена от едно такова 'синтезаторче'.

Китайците вече от няколко години произвеждат мини ядрени реактори за домашна употреба.

Se taia

Ако ти не си наясно това какво прави, от какво произвежда енергия и какъв е остатъчния продукт, значи всички не са наясно. Типичен Ганювски манталитет. Да те светна малко, че явно си доста назад с материала. Това се учи в 7ми клас - физика. Термоядрен синтез, няма радиоактивни материали нито на входа, нито на изхода. Затова се води и екологично чист, за разлика от сегашните АЕЦ. Ама е добре да прочетеш уикипедия преди да се изходиш под новина като тази неподготвен.

Тези изобилни източници и сега ги има, но никой няма да ти позволи да ги ползваш без пари. Хартийки, които една частна фирма наречена Федерален Резерв принтира в изобилие. Сиреч, докато свят светува - Евреите ще са тези дето ще се облагодетелстват от всяко изобретение. А, такива като теб и мен, винаги ще са цел за унищожение . . .

Бря,бря,бря!В България било пълно с ядрени физици!Че и я разбират таз ядрена физиканякои още от 7-ми клас!

Ми,да!Докато един ден гръмне и съде човечество!

Както се опитват,еден ден можем да се събудим и без ингилизите!

и ние сме близо, защото познаваме едни китайци, само да кажем и ще ни го докарат на порта в Солун ..

Проблема е че в момента консумацията е 3200 МВт, а към 2-3 часа ще падне под 3000. Т.е поне единия блок нямаше да работи, което я прави неизплатима. единия блок, а имаме малки ВЕЦ, ВяЕЦ, ТЕЦ и т.н. Демек и двата блока трябваше да бъдат спрени. Или да изнасяме на ниски цени и сами да си правим дъмпинг

Произвеждат мозъци за малоумници като теб.

Личи ти, че си тотален тъпанар. АЕЦ Козлодуй е от "бавните ядрени централи", щото се забавят неутроните с графит. Новост е Централа с бързи неутрони, но там се ползва течен метал за охлаждане, щото с вода не става. И да затвори Козлодуй, радиоактивните отпадъци се съхраняват хилядолетия и дали централата работи или не, ефекта при атомен взрив е еднакъв. Само че АЕЦ не е защита от военни действия, а опасност, която трябва добре да се охранява, щото с малка бомба могат да нанесат големи щети.

а какво става ако контролирания синтез стане неконтролиран?

Някои елементи имат радиоактивни изотопи макар че в природата се срещат в стабилно състояние. Синтезират се елементи до желязото, а примерно въглеродът и желязото имат радиоактивни изотопи

В Козлодуй забавителят е вода Авария в реактора съвсем не значи атомен взрив а е по-близо до мръсната бомба