Вселената не се разширява, твърди учен
Германският космолог Кристоф Ветерих предлага нова теория, според която Вселената не се разширява.
Обратно в новинатаКоментари - Вселената не се разширява, твърди учен | IT.dir.bg
Коментари
Че какво очакваш от журналисти, които от английски разбират точно толкова, колкото и от физика?
Не знам кой измисли този "Големият взрив", но винаги ми е звучал като изказване на вярващи, а не на учени. Напълно е възможно да е прав за ефекта на отдалеченоста и че се гледа в миналото. Но как ще се увеличава масата, не ми е ясно. Обикновено от нищо нещо не става.
Тази хипотеза решава някои въпроси, но поставя много други. Напълно ОК си е, ако е съвместима с всички наблюдения до момента. Някой да има идеи за как практически може да се потвърди? Или пък идеи за неизвестни неща, които тя може да предскаже, и които неща могат да се потвърдят експериментално?
Колега, "Големият взрив" е екстраполация назад във времето, основана на някои от текущите ни представи за Вселената и динамиката й. Особеното на екстраполациите е, че минимална промяна на известните неща, може да доведе до корена промяна на екстраполираните неща.
Според последните резултати, Хигс-бозонът съществува, а именно той според Стандартния модел дава масата на елементарните частици. Промяна на масата аз бих разбирал като промяна на взаимодествието на Хигс с другите частици. В този смисъл, по-нататъшни изследвания на свойствата на тази частица би могло да даде яснота по въпроса.
Не забравяйте че всичко за което става дума е ХИПОТЕЗА. Когато става въпрос за нещо каквото и да е извън земята са само приблизителни предположения. Някои от тях частично могат да се докажат но в повечето случаи са хипотези които е възможно до се променят с годините. Едно обаче е сигурно, когато с помощта на физиката и математиката се докаже нещо, то наистина е точно така. В астрофизикита и астрономията за съжаление имаме много малко нещо доказани в повечето случаи сме като Колумб който предполага че и на запад има път към Индия. Е неговото предположение в крайна сметка се оказва вярно но е доказана бая след неговата кончина.
Не забравяйте че всичко за което става дума е ХИПОТЕЗА. Когато става въпрос за нещо каквото и да е извън Земята са само приблизителни предположения. Някои от тях частично могат да се докажат но в повечето случаи са хипотези които е възможно до се променят с годините. Едно обаче е сигурно, когато с помощта на физиката и математиката се докаже нещо, то наистина е точно така. В астрофизикита и астрономията за съжаление имаме много малко нещо доказани в повечето случаи сме като Колумб който предполага че и на запад има път към Индия. Е неговото предположение в крайна сметка се оказва вярно но е доказана бая след неговата кончина.
Какво нещо е науката, могат да минат векове за да се постигне резултат. Един го почва друг го разработва а десетия или стотния достига до резултата. Но благодарение на това има този свят който ни заобикаля в ежедневието ни. Там няма добро и лошо. И поради факта че няма бързи резултати по-голямата част от хората (най-вече в България) гледат на учените като на НИЩО ПРАВЕЩИ. Е то това си е от край време...ама нямат нищо против да летят със самолети да гледат телевизия или да джиткат на компютъра. А как се е стигнало до тях ....я си помислете. ....векове, векове, разработки на НИЩО ПРАВЕЩИТЕ.
Аз съм против! Протестираме! Сборен пункт пред Атомния център. Отдясно! В нула часа ... Датата после ... Като ни нарасне масата критично ...
големият взрив е дело на хизбулля-мизбулля:) аааллях-маааллях:) постоянно взривяват галактики
Винаги съм се чудел вселената има ли край? АКо има то в какво е сложена тая вселена? Значи в нещо още по голямо? Какво? Или е безкрайна? Но ако е безкрайна как така няма край? Все трябва да има нали? А ако има, извън тоя край какво има? Къде е края на вселените/света?
Ако се приеме, че Вселена е следствие на някакъв си голям взрив, то от това следва, че разумът би следвало да се появи по едно и също време в различните галактиктики.Следователно, нивото на неговото развитие ще е същото, като нашето сега. Тази теория, обаче, изключва възможността за съществуването на по-развити цивилизации от нашата. Ето защо по-приемливо е да считаме, че нашата Галактика-Млечният път е само една от веригата галактики, възниквали по различно време.Както вече съм писал няколко пъти, нашата Галактика е на възраст от 13,5-7 милиарда години, нещо, което се изчисллява от числото 25920- друга мерна, всекосмическа единица, дадена свише на нашата цивилизация за сведение.
Всички подобни теории се появяват защото нито една от вече съществуващите не може да обясни произхода и еволюцията на Вселената. Идеята, че Вселената е като съвкупност от застинали обекти, които по някаква причина си увеличават, или намаляват енергията е доста безумна. Но и идеята, че Вселената е като балон, който периодично се надува и свива също е безумна. По скоро истината е някъде по средата. Частиците във Вселената действително увеличават енергията си една спрямо друга и на това се дължи Доплеровото изместване. Обаче това увеличение на енергията е в следствие от ускоряващо се движение на частиците. А какво взаимодействие на сили предизвиква това движение и обмен на енергия, се пита в задачата? От друга страна Вселената като цяло е и статичен обект без време, начало и край, в който всички процеси се подчиняват на принципа на взаимодействие на противоположности, които взаимно се неутрализират.
Според някои теории - има, според други няма, а според трети - хем има, хем няма. Живей. Да се поясня. Първите казват, че отвъд края няма нищо (не само материя, но също пространство и време). Т.е. извън вселената дори не може да премериш с линийка разстояние или с хронометър време. Вторият вид не искат обяснение. Според третия вид хипотези, вселената е самозациклена. Представи си петно върху сфера. Петното може да ходи по сферата и никога няма да намери края й. Т.е. сферата си има край, но петното априори няма шанс да го стигне, понеже той е в друго измерение. Ама всъщност има много други хипотези - за мултивселените, за паралелните вселени, за холографската вселена, за верига от вселени навързани като броеница и т.н. и не говоря за идеи от научната фантастика, а за научни хипотези, разработени на базата на съответните математически модели.
Па язе мислим, дека тая пущина Вселената е у нечий аквариум у мазето му, па ние сме кат неква плесен, завъдила се у вОдата, оти не са я сменявАли скоро...
Всички теории са една глупост.Просто защото човешкото съзнание не е в състояние да приеме,че има закони във вселената отвъд нашите представи.Всичко това е както едно време хората са мислели че Земята е плоска и са били горди с това познание,това е нивото на науката ни към този момент.Дори и теориите на велики умове като Айнщайн не са достатъчни да стигнат до истината.Аз съм сигурен в едно,че във Вселената,по начинът по който ние я оценяваме (с нашите грешни критерии) между най-голямото и най-малкото няма съществена разлика и времето и пространството са нещо отвъд нашите представи и закони.
Ами ако не са били тези, които са смятали, че земята е плоска е нямало да има такива, които са доказали, че всъщност е сфера... Познанието се движи от любопитството и желанието за все повече знание, и търсене на отговори. По твоята логита - еденье, срнье и е*нье ли само трябва да правят хората? Ако ти се ограничаваш само до тези 3 действия, моля не наричай глупаци хората, които се опитват да правят нещо друго...
Не казвам че не трябва да се прави нищо.Просто че познанията ни са прекалено малко,а интелекта ни прекалено нисък,макар да сме се именували най-разумните същества,за да си обясним нещо като черните дупки например,където пространството и времето се изкривяват.Самите ни представи за край,начало,време са крайно несъвместими с истинският облик на това което наричаме вселена и не са подвластни нито на физика,математика и т.н обяснения.
Та, значи да обобщим: когато не разбираме нещо, трябва просто да се откажем да се опитваме да го разберем, щото, видиш ли, представите ни в момента не ни позволяват да го разберем. Ми стой си в пещерата тогава.
Ами аз мисля че да.Представи си че открием че съществуват милиарди паралелни светове като всеки един от тях е вариация на първоначална матрица и всеки е уникален с едно различие от останалите,а всички са събрани в едно цяло и времето което познаваме всъщност е едно заболяване на вселената с което тя се бори или се губи в едни зони.Какво от това.Пачки да падат.
Така. И аз да се намеся, преди да ми почне смяната... Ако си говорим за това, дали хората ще разберат всичко в природата ... искрено се надявам това никога да не стане (ако стане -- ще настъпи адска скука). Т.е. вярвам, че колкото и повече да научаваме, вселената винаги ще може да ни скрои нов номер и да си останем със зяпнала уста. Абсолютното знание за мен е като математическата "безкрайна точка", която не определя конкретна точка в пространството, а определя посока. И в този дух на мисли, дори и малкото неща, които знаем за природата, са ни все от полза, дори и да си нямаме понятие за всичко останало. Например, направата на каруца си е занимание, което е напълно щастливо с нютоновата механика и не се слущава от знанието или незнанието на ОТО. Аналогично, създаването на машиностроителни роботи си е занимание, което е напълно щастливо дори и да не знае нищо за квантовата природа на нещата. Ой, много се увлякох. Сигурно е от времето.
Според мен хигс-полето придава маса на частиците а хигс-бозона е резултат от взаимодействието между частиците и това поле. Затова й тя се "слива" с частиците а не съществува самостоятелно. :)
И като открием - какво? Проблем ли е? Преди време гледах предаване за едно изследване - какво ни отличава от маймуните, ако оставим встрани физиологичните различия, естествено. Заключението беше любопитството. На човекоподобни маймуни и деца на няколко години им бяха поставени различни задачи. Когато не можеха да решат поставената задача, маймуните упорито продължаваха да се опитват, докато децата започваха да разглеждат и да се чудят защо. Та пак повтарям - като не ти е интересно, стой си в пещерата. Или пък те е яд, че някои можем, пък на тебе мисленето ти идва мъчно?
Един път сънувах, че всички тези звезди и съзвездия всъщност са молекулите и атомите в една бебешка лъжичка. С тази лъжичка пък даваха храна на едно бебе ... представете си колко е било голямо това бебе ;)
Изтегли си и изгледай поредицата "Cosmos" на Карл Сейгън и ще разбереш защо другите не са съгласни с теб. Има я по торентите, в тубата и май във вибокса също.
внезапно ми хрумна идеята за Време във Времето или многовремие. та защо времето да е едно? едно от талкуванията. текущото време примерно може да се намира във друго време тоест измерването на текущото време е количеството изминало време в което се намира. наи казваме "времето тече". да си представим една река която тече, скороста на която се измерва във текущото време, което от своя страна също "тече", а скороста му се измерва в "друго/външно време". малко е объркано, но мисля има някакъв смисъл.
Аз мисля, че времето е движение в четвърто измерение, което пренася тази енергия за разширяването на вселената. Черните дупки пък захранват този четириизмерен енергиен пространствено-времеви център с енергията за разширяването - просто те са черни дупки и във времето и като такива ни свързват със секунда номер 0 и масата, която поглъщат потъва до там назад във времето и се превръща в енергия, движеща времето, което изтласква и разширява вселената. Моя теория, не претендирам за изчерпателност и точност :)
Най-вероятно е 4-измерна сфера и ако ние пътуваме в триизмерното пространство, тръгвайки в една от посоките, ще се върнем от другата по същия начин, както ако тръгнеш по плоската земя. Тя не е безкрайна, но е безгранична. Това означава, че във вселената има постоянно крайно количество маса/енергия, но няма граница, до която да достигнем при пътуване.
Може да се докаже че вселената отдавна е достигнала предела си на разширяване и че дори е започнал вече процес на "свиване". Също- най-отдалечените галактики са на 12-13 млр. год и през повечето от това време те не само че са се ускорявали но и частиците в тях са ставали по-тежки. Ако те не се ускоряват вече значи материята в тях не се "разсейва" а стои стабилна. Добавяйки страхотната маса която са придобили за това време то може също да се докаже, че времето в някои от тези галактици тече назад. :)))
гръмни с пиратка навън и виж дима какво прави, естествено влияе му вятър, как е бил натъпкан заряда и какво ли не, но кой ли пък знае какъв е бил големия взрив, едва ли всичко се е случвало симетрично при раздуването, щяхме да го видим, а то е тотален бъркоч от какво ли не около нас. Слънцето е на 5 млрд години, а Вселената на 14, възможно е при формирането на първите звезди да е имало и стабилни с малки размери, които да не стигат до супернови и да са изхвърлени на подходящо разстояние от други такива явления и сега да има някаква разумна форма милиарди години по-развита от нас, може и дори тя да ни е създала, отгледала и в момента да ни наблюдава. Но дори ако приемем, че за живот е трябвало второ поколение звезда, рожба на супернова, как реши, че нивото ще е едно и също, че нашата еволюция е обусловена от млн фактора, които са я забавяли и ускорявали, достатъчно е др планета да е с въглероден разум подобен на нашия, но само милион години по стара и ще са на съвсем др измерение по развитие.
аз пък съм авторна теорията че времето е кръгло , а не права линия ,но този кръг е толкова голям че ние не го усещаме понеже се движим в един сегмент ,който може да се апроксимира с права линия,по същия начин по който земята е смятана за плоска , а се е оказала кръгла-прочетете цялата ми теория като напишете в гугъл-времето е кръгло
Възможно е, но ти така си го написал че вероятно аз съм един от малкото които те разбират. Значи ако приемем че дадена част от вселената има определена "гъстота" на пространство, енергия и маса то тази част съотвено си има и свое локално време. Възможно е също вътре в тази област (представи си я като балон), да съществува друг балон или няколко със своя си "гъстота" на пространство, енергия и маса и съответно свое под-локално време различно от първото. :) хе-хе
Ей, връщате ме от вратата. Да пробвам да поясня думите на колегата крон. Той предлага както времето се използва за определяне на промяна в пространството, така да име време-прим (или мета време), с което да се измерва промяната на самото време. Мета-времето се отнася така към времето, както ускорението се отнася към скоростта.
Хубав сън. А ако бяхте сънували, че звездите не са на входа, а на изхода на бебето ... може би това щеше да се квалифицира като кошмар, да?
Всяко същество си има мярка за време, да я наречем "цял живот". Сравнени една с друга, те са понякога почти несъизмерими - например на човека и на някоя бактерия. Но това е различно от твоето "време във времето" ...
На същия принцип времето тече с различна скорост от двете страни на вратата на тоалетната...
Браво,не знам до колко е вярно и аргументирано,но звучи нестандартно.Всъщност по усет има логина защото кръгът и сферата са най-устойчивите и често срещани форми във вселената.Аз да обогатя теорията ти,че времето е сфера и има всъщност безброй много времена,които са отсечки от повърхнината на тази сфера и когаро се срещнат се образуват черни дупки.
Какво според теб съществува отвъд т. нар. хоризонт на събитията, на границата на черните дупки или преди големия взрив? :)