JPMorgan: Никога не е било по-малко изгодно да се "копае" биткойн
Рентабилността от добива на криптовалутата спада непрекъснато след тазгодишния халвинг
Анализ на JPMorgan установи, че изчислителната мощност, необходима за "копаене" или добиване на биткойн, е изпреварила нейната стойност. Това се дължи на инвеститорите, които преследват печалбите от изкуствен интелект и изоставят крипто в процеса.
Резултатът: рентабилността на копаене на биткойни е най-ниска за всички времена и остава да видим дали ще продължи да намалява или не.
Същността на тези констатации се съсредоточава върху това, което е известно като "хешрейт", което в крипто света е изчислителната мощност, необходима за копаене на дадена валута.
Копачите на биткойн и етериум трябва да използват все по-огромни количества изчислителна мощност, за да изчислят бързо дългите хеш кодове, свързани с всяка монета.
След като стойността на биткойн падна това лято, хешрейтът се повиши достатъчно, така че до август повече от 18 милиона регистрирани копачи в Съединените щати записаха 18 процента загуба на пазарна капитализация. И когато миньорите усетиха загубата, цената на елитната криптовалута падна, правейки ситуацията още по-лоша.
Както отбелязва Coindesk, рентабилността на копаене на биткойн непрекъснато спада след тазгодишното събитие за халвинг, което намали стойността на всяка монета наполовина за четиригодишния график, за да поддържа недостига и да се бори с инфлацията.
Всъщност хеш-цената на биткойн, която измерва рентабилността на копаене, беше с 30 процента по-ниска, отколкото беше през декември 2022 г., и с 40 процента по-ниска, отколкото беше преди преполовяването.
Но лошите новини не свършват до тук. Международният валутен фонд разглежда възможността за повишаване на цената на електроенергията за крипто копаене с до 85 процента. Целта е възпиране от енергоемкото и замърсяващо-природата начинание.
Едва ли е имало по-лошо време да сте крипто-миньор, коментира Fuurism.