Целта на тази програма е да се увеличи броят на учените в Европа, които не са европейци.

Днес само 2600 бенефициенти на средствата, отпускани за учените в Европа, не са европейци, уточни Доналд Дингуел, генерален секретар на създадения през 2007 г. Европейски съвет за научни изследвания. Негов председател е Фотис Кафатос.

След Канада, където участва в конференция на Американското дружество за научни постижения, събрало се този уикенд във Ванкувър, Дингуел предвижда визити в Южна Африка, Азия, Латинска Америка, Русия, Украйна, САЩ и Мексико. Главното условие за един изследовател да получи стипендия от европейските фондове за научни изследвания е той да прекарва половината от времето си в Европа и да работи в европейски научен институт.

"Програмата е отворена за всички учени. Ние искаме да покажем, че ЕС е привлекателна за всички изследователи, които ще бъдат оценени от експертна група", каза Дингуел.

Европейският съвет за научни изследвания разполага с бюджет от 1,8 милиарда евро за отпускането на стипендии за неевропейски учени през 2013 г., поясни Дингуел, който е вулканолог по образование и канадец по произход и който още през 80-те години се настани и започна работа в Европа. Той поясни, че в ЕС съществува силна политическа подкрепа за научните изследвания въпреки икономическата криза на Стария континент и въпреки, че европейската интеграция преживява деликатен период.