Нов телескоп ще изследва черните дупки
НАСА оповести, че е готова на 13 юни да изстреля рентгеновия си телескоп NuSTAR, който може да изследва Вселената и по-специално черните дупки с безпрецедентна прецизност, предаде Франс прес.
NuSTAR ще е първият космически телескоп, който може да направи космически снимки въз основа на високоенергийни рентгенови лъчи като тези, използвани за изследване на човешки скелет или за сканиране на багажи по летищата, поясниха астрофизиците. Той ще прави снимки с 10 пъти по-голяма резолюция в сравнение със сегашните телескопи и ще е над 100 пъти по-чувствителен от предшествениците си, които функционират в същата част от електромагнитния спектър.
NuSTAR ще може да улови високоенергийни рентгенови лъчи дори през прах и газ, които пречат на наблюденията на галактики, черни дупки и неутронни звезди, скрити в центъра на Млечния път.
Изстрелването на новия телескоп първоначално бе предвидено за март, но НАСА го отложи. Той ще бъде изведен на орбита с ракета "Пегас", изстреляна от летящ самолет "Локхийд L-1011 Старгейзър" след излитането му от атола Кваджалейн на Маршаловите острови в Тихия океан.
Новата мисия ще допълни тези на рентгеновите телескопи "ХММ-Нютон" на Европейската космическа агенция и "Чандра" на НАСА. През първия етап от двугодишната си мисия NuSTAR ще картографира някои зони в небето, за да извърши преброяване на експлодирали звезди и черни дупки с различни размери. За целта ще сканира зони около центъра на Млечния път.
Новият телескоп ще надникне и във Вселената оттатък Млечния път, което ще позволи да се опознае по-добре изхвърлянето на частици от далечни галактики като Кентавър А, в които има масивни черни дупки.