Тънък колкото лист хартия гъвкав смартфон е на път да направи революция в компютърния свят, пише блогърът Алекс Кнап за Форбс, цитиран от expert.bg. „Това е бъдещето. Всичко ще изглежда така до пет години”, смята създателят Ройл Вертегал, директор на Хюмън медиа лаб в Кралския университет в Онтарио.
Ученият ще представи иновативния продукт на 10 май на технологична ​​конференция във Ванкувър. Устройството наподобява огъващ се бадж от онези, които ползваме, за да ни идентифицират по-лесно на конференции. Разликата е, че може да прави всичко, което и един смартфон – да съхранява книги, слушане на музика и, разбира се, телефонни обаждания.
„Може да си взаимодействате с него, като го хванете като клетъчен телефон, огъвате ъгъла, за да обърнете страница или просто да пишете с молив върху него”, посочва Вертегел. Тъй като няма много логика да се натоварва устройството с бутони и тъй като силния натиск върху екрана би могъл да повреди дисплея, от лабораторията са инсталирали сензори, които отчитат огъване в слой под екрана.
Хартиеният компютър, който се разработва от осем години, би могъл да промени компютърната индустрия из основи. Технологията ще позволи вграждането на тъч скрийн в дрехи и тяхното много по-евтино производство. Устройството използва технологии, които позволяват принтирането на медни мрежи върху площ от 9.5 кв. см. слой „Е-мастило”, който се използва и при продукта за четене на книги на Амазон – Киндъл, е нанесен отгоре и играе ролята на дисплей.
Хартиеният компютър работи под популярната операционна система на Google – Android. Но най-привлекателната черта на новото устройство е неговата цена. Вертегал информира, че въпреки че прототипът струва близо 7 хил. долара, при масово производство устройството би могло да бъде продавано за под 100 долара.