"В неделя нашите учени приключиха пробивните работи и достигнаха повърхността на езерото на 3.768 км дълбочина" под полярната шапка на Южния полюс, съобщи източникът, без да разкрива повече подробности. Говорител на Руския институт за научни изследвания за Арктика и Антарктика съобщи, че само руското правителство може да потвърди тази информация, предаде БГНЕС.

Завършването на пробивните работи, започнали преди повече от 20 години, ще позволи да се направи "фундаментално научно изследване" за климатичните промени, допълни говорителят на института Сергей Лесенков. Езерото с чиста вода, което се простира на площ от 12 500 кв. км. и е изолирано от повърхността от стотици хиляди години, може да съдържа неизвестни до момента форми на живот.

"Пробивните работи започнаха през 1989 г. с цел да се направят изследвания на палеоклиматологията", обясни Лесенков. Едва след това "открихме, че има езеро точно под мястото, където работехме", допълни той. Но в началото на 90-те години на миналия век "работата беше прекратена заради липсата на финансиране и сложното икономическо положение след разпадането на СССР през 1991 г.", допълни Лесенков.
Дейностите бяха възобновени през 1996 г., но отново бяха прекъснати през 1998 г. след призиви на международната общност, която беше обезпокоена от възможна екологична катастрофа заради използването на неадаптирани за тази деликатна работа технологии.

"В крайна сметка бяха разработени нови пробивни технологии от специалисти на Минния институт в Санкт Петербург и работата беше възобновена през 2006 г.", разказа Лесенков. "Събитие със световно значение ни очаква през 2012 г., ще достигнем водите на езерото Восток", заяви миналата година руският министър на природните ресурси и екологията Юрий Трутнев. "Никой все още не е успявал да достигне такава дълбочина под земята", допълни тогава той.