Земята пулсира един път на 60 милиона години
Земята има пулс. Един път на 60 милиона години континентите се повдигат и след това отново се спускат до предишното си ниво, твърдят учени.
При повдигане на континентите, моретата стават твърде малки за много от видовете и те умират, поясняват изследователи от университета в Канзас. До този извод учените стигат след химически анализ на морските изкопаеми. При всяко масово измиране, в жертвите е открито повишено съдържание на стронций-87.
Според професора по физика и астрономия Eйдриън Мелот, този изотоп се получава при разпада на елемента рубидий, който се съдържа в континенталната кора и се отделя при мощни изригвания на лава. При повдигане на континентите, в морето попадат големи количества стронций-87, като съдържанието му се увеличава значително спрямо друг изотоп - стронций-86. Това е резултат от излизането на рубидия от континенталната кора на повърхността заедно с лавата и превръщането му в стронций.
Освен това, по време на повдиганията, скалите са подложени на мощна ерозия - ландшафтите стават гористи, водите текат по-бързо, като измиват почвата от скалите и я отнасят в морето. Този процес също води до увеличаване на количеството на стронция в морските води.
Според професор Мелот, земните пулсации са най-приемливото обяснение за периодичните масови измирания на морските животни. Теорията се отнася за Северна и Южна Америка, като се предполага, че са налице подобни процеси и на другите континенти.