Той ще изостава или ще е напред с по-малко от една двадесета част от секундата на всеки 14 милиарда години. Този часовник е 100 пъти по-точен дори от най-добрите атомни часовници днес, които се използват, за да "сверяват" времето за мрежите на мобилните телефони и GPS системите по света, предаде БГНЕС.

Часовникът използва нова технология, при която "махалото" е неутрон в атом, а не електроните около него, а това позволява по-голяма прецизност. "Този часовник е близо 100 пъти по-точен от най-добрите атомни часовници днес", казва проф. Виктор Фламбаум от университета в Невада.

"Той ще позволи на учените да тестват фундаментални физически теории на безпрецедентни нива на прецизност и ще предоставят ненадминат инструмент за физически изследвания. Атомните часовници използват гравитиращите електрони на един атом като махало. Но ние показахме, че с използването на лазери за насочване на електроните по определен начин, можем да превърнем гравитиращият неутрон в ядрото на атом в махалото на часовника, като направим т. нар. ядрен часовник с безпрецедентна точност", обясни изследователят.