За да картографират повърхността, изследователите използвали данни от сателита на Европейската космическа агенция "GOCE" (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer), предаде БГНЕС.

Така те открили, че границата на Мохоровичич се намира на различна дълбочина спрямо земната повърхност - от 10 до 70 км под повърхността. Най-голяма е дебелината на земната кора в планините, а най-ниска на дъното на океана.

На 9 октомври 1909 на далматинското крайбрежие на Хърватия се усеща голямо земетресение. Сеизмичните вълни от земетресението са записани от сеизмограф и са анализирани от преподавателя по география в университета в Загреб Андрия Мохоровичич. Той установява, че напречните сеизмични вълни на около 60 км в дълбочина рязко променят скоростта си на разпространение, като я увеличават. Това предполага навлизането им в качествено нова физична среда, която е течна и която предполага различие от строежа и свойствата на земната кора.

Това се счита за убедително доказателство за приемането на границата като разделителна линия между двете основни части на земното тяло. Границата е кръстена в чест на своя откривател.