Ако се докажеше, това би нарушило основите на специалната теория за относителността на Айнщайн, на която се базира голяма част от модерната физика.

Изследователският екип Icarus, воден от носителя на Нобелова награда по физика Карло Рубия, е доказал, че неутриното не се движи по-бързо от светлината. Изследователите са измерили скоростта на неутрино частици, изстреляни от лабораторията ЦЕРН в Швейцария към детектор на 732 км в Италия.

“Резултатите са много убедителни и те ни казват практически, че нещо не е било съвсем наред с резултатите на Opera", подчерта Рубия. Opera се наричаше екипът, който през септември съобщи, че при експериментите им, изглежда, неутриното се е движело по-бързо от светлината. При изпращане на частици неутрино се очакваше те да се придвижат до Италия за 0,0024 секунди. Вместо това се оказа, че те са достигнали детекторите с 0,00000006 секунди по-рано от очакваното. Резултатът предизвика сериозно недоверие в научната общност, а самият екип подкани колегите си да повторят опитите им за проверка, припомня “Физорг”.

“Доказателствата започват да сочат, че резултатът на Opera се дължи на измерванията”, заяви директорът по изследванията на ЦЕРН Серджо Бертолучи. Според теорията на относителността на Айнщайн нищо във Вселената не може да се движи със скорост, по-висока от тази на светлината във вакуум, равняваща се на 299 792 458 метра в секунда. Тази скорост участва в множество изчисления, засягащи всичко - от размера и възрастта на Вселената до радиуса на черните дупки.

Съмненията в достоверността на експеримента се засилиха миналия месец, след като изследователите съобщиха, че са открили проблем в техниката си, който може да е изкривил получените данни. Антонио Ередитато, член на екипа Opera, приветства последните резултати и подчерта, че не е разочарован.

Предизвикалият сензацията екип също ще повтори експеримента си, като този път няма да допуска технически пропуски. Експериментът на Icarus също посочи, че точно според предвижданията на Айнщайн неутриното се движи със скорост, равна на тази на светлината. “Не съм недоволен, че Айнщайн пак беше прав”, отбеляза Рубия.