Според програмата за изследване на Слънчевата система до 2025 г. на Руската академия на науките, главна цел ще е изследването на полярните области, където по-рано бяха открити лед и летливи вещества, както и екзосферата на земния спътник. Плановете включват и доставянето на образци от веществата в полярните лунни области, както и избор на районите, най-подходящи за разполагането на лунния полигон.

Първият етап ще започне през 2015 г., като Луната ще бъде изследвана от сондите "Луна-Ресурс" и "Луна-Глоб". Първата ще изучава южния полюс, а "Луна-Глоб" ще изследва северния полюс, като ще взема образци от почвата на дълбочина до 2 метра.
През втория етап ще работят новите луноходи – "Луноход-3" и "Луноход-4". Те ще са много по-малки от съветските, но ще имат доста по-голям ресурс. Според плановете те ще работят до 5 години в полярните райони, като ще се отдалечат до 30 км от мястото на кацане.

"Луноход-3" трябва да започне работа след 2020 г. Във финалната фаза на експедицията "Луноход-3" ще достави образци в района на кацане на апарата с "Луноход-4" (около 2022 г.). При операцията ще бъде отработена технологията на високоточното кацане в непосредствена близост до “Луноход-3” по подаван от него сигнал.

През 2023 г. на Луната ще отиде апарат с ракета, която може да се връща обратно. Тя ще достави на Земята 6-7 капсули проби. Чрез изследванията им ще бъдат получени изходни данни за разработката и изпращането на лунния полигон на апарати за провеждане на технологични експерименти за добив на вода, кислород и водород.
Заедно със станцията за кацане луноходите ще станат и първите елементи от космическата инфраструктура, като в перспектива там ще бъде създадена бъдещата лунна база.

Според други планове, до 2020 г. подобен проект ще бъде реализиран и на астероида Апофис. Към него ще бъде изпратена автоматична изследователска станция, която ще остави спътник-радиомаяк. Това ще позволи да се определи с голяма точност орбитата му и да се изясни, доколко е голяма заплахата от сблъскването му със Земята.

В програмата за изследвания на Слънчевата система до 2025 г. Руската академия на науките отбелязва, че 300-метровият астероид Апофис привлича внимание, защото в момента е най-голямата заплаха за Земята. През 2029 г. той ще премине на само 29 хиляди км от Земята, при което може да измени орбитата си, а през 2036 г. да се сблъска с нашата планета.

Проекти за космически мисии до астероида се обсъждат също в САЩ и ЕС. Русия може да заеме водещо място в това направление на космическите изследвания, ако до 2020 г. бъде изпратен специален космически апарат до астероида. Операциите в хода на мисия “Апофис” са силно подобни на тези за програмата “Фобос-Грунт”, затова се планира в космическия апарат да се използват конструктивни единици от сондата.

Основната задача на мисията ще бъде изясняване на орбитата на Апофис за периода до 2036 г. Малкият космически апарат, който ще бъде оставен в орбита на спътника, ще заеме на борда на “Апофис” мястото на спускаемия апарат, предвиден за “Фобос-Грунт”. Планира се и изследване на физико-химичните свойства на астероида, вътрешния му строеж, заобикалящото го пространство, както и кацане на повърхността му. Орбитата на апарата вече е изчислена и са формулирани научните задачи на мисията.