Доказаха абсолютната информационна неразгадаемост
Нов опит по създаването на състоянието "квантово сцепление" за необичайно далечни атоми открива пътя към построяването на големи и разклонени мрежи защитени от подслушване по метода на квантовата криптография.
Въпреки това, ако става въпрос не за един канал между два фиксирани абоната, а за изграждането на цяла мрежа, подобна на компютърната, то възниква проблемът на възлите. В тях квантовата информация трябва да се разшифрова, и отново да се кодира, преди да се отправи по пътя си. Така мястото на възела става уязвимо.
Това може да се избегне, ако по цялото протежение се предава само информация в квантов вид. За такава технология са нужни квантови възли от свързани помежду си атоми, които поглъщат и излъчват фотоните.
Учените от института по квантова оптика Макс Планк са изработили точно такъв начин на връзка между два атома в две различни лаборатории отдалечени една от друга. Всеки атом е поставен между две огледала разделени на разстояние 0,5 мм. Това е оптичен резонатор, който позволява на атомите и фотоните ефективно да взаимодействат помежду си.
С помощта на допълнителен лазер, физиците накарали първия атом да отдели единичен фотон, който достигал до втория атом в другия резонатор по 60 метров оптичен кабел /разстоянието между двете лаборатории било 21 метра/.
В серия опити учените доказали, че изолираните в своите оптически капани единични атоми могат да служат за идеални пазители и предаватели на квантова информация. Те си прехвърляли един на друг и ключа за разгадаването й чрез единични фотони. По думите на изследователите, квантовата мрежа може да бъде продължена до трети атом, което прави системата мащабируема.