Международен екип от учени под ръководството на Чандра Викрамасингх от Центъра по астробиология в Университета на Бъкингам, Англия, е на мнение, че милиарди свободно носещи се планети с размерите на Земята вероятно съществуват в междузвездното пространство.

Учените предполагат, че тези планети са се сформирали в ранната Вселена, няколко милиона години след Големия взрив и повечето от тях съставляват т.нар. липсваща маса на галактиките.

Около 750 екзопланети бяха открити от 1995 г., но всички те орбитират около звезди. Смята се, че на съвсем малък брой от тези планети може да има живот.

"Предишни изследвания, ползвали ефекта гравитационна леща, показаха, че е възможно да съществуват по-голям брой планети в нашата галактика, заявиха учените. Подобни планетарни тела вероятно прекосяват Слънчевата система на всеки около 25 милиона години и по време на преминаването си улавят прах със съставки от живи клетки. Свободно носещите се планети вероятно могат да смесват продукти от местната биологична еволюция на галактично ниво."

Резултатите от изследването са публикувани в Astrophysics and Space Science.