В наши дни учени от цял свят разработват няколко вида импланти, които на теория могат да върнат зрението, загубено в резултат на дегенеративно заболяване или произшествие.

В едните случаи биолозите експериментират със стволови клетки или отделни клетки на ретината. В други физици и биотехнолози се опитват да приспособят различни електронни прибори към работа с мозъка на човека и животните. Но досега в нито едно изследване не е бил постигнат съществен успех.

Група учени от Станфордския университет в САЩ под ръководството на Джеймс Лаудин сега разработиха нов тип електронна ретина за очи, пригодена да получава изображения с висока резолюция, която работи без външен източник на захранване - най-сериозният проблем за развитието на подобни технологии.

"Нашето изобретение работи приблизително така, както и слънчевите батерии на покривите на домовете, преобразувайки светлината в електрически импулси. В нашия случай обаче електричеството не захранва хладилник, а се насочва към ретината като сигнал", пояснява Даниел Паланкър, един от участниците в проекта.

Изкуствената ретина на Лаудин и колегите му се състои от множество микроскопични единични силициеви пластини, обединяващи в себе си светочувствителен елемент, генератор на електричество, а също някои допълнителни елементи. За да работи устройството, е необходимо още поставянето на специални очила с вградена видеокамера и джобен компютър, обработващ изображението.