Атмосферата на Земята ще стане бедна на кислород
Според учените това ще стане след стотици милиони години
Животът на планетата ни процъфтява, благодарение на богатата на кислород атмосфера. В миналото обаче съставът й е бил различен. Имало е периоди с по-ниско съдържание на кислород. Преди около 215 милиона години съдържанието му рязко се повишава от 15 % до 19 %.
Изследване твърди, че след стотици милиони години, може би дори 1 милиард, атмосферата на Земята отново ще стане бедна на кислород. Освен това промяната ще настъпи рязко.
Нещо повече, изследователите зад проучването казват, че атмосферният кислород е малко вероятно да бъде постоянна характеристика на обитаемите светове като цяло, което има отражение върху усилията ни да открием признаци на живот по-далеч във Вселената.
"Моделът предвижда, че деоксигенацията на атмосферата, с рязко спадане на атмосферния O2 до нива, напомнящи за архейската Земя, най-вероятно ще се задейства преди началото на влажните парникови условия в климатичната система на Земята и преди обширната загуба на повърхностни води от атмосфера", обясняват изследователите в своята статия.
За да стигнат до заключенията си, изследователите са направили подробни модели на биосферата на Земята, като са взели предвид промените в яркостта на Слънцето и съответния спад в нивата на въглероден диоксид, тъй като газът се разгражда от нарастващите нива на топлина.
По-малко въглероден диоксид означава по-малко фотосинтезиращи организми като растения, което би довело до по-малко кислород.
Оказва се, че не повишената топлина от Слънцето, а липсата на кислород ще убие мнозинството от организмите на планетата ни.
"Спадът на кислорода е много, много екстремен", каза ученият по Земята Крис Райнхард от Технологичния институт на Джорджия пред New Scientist. "Говорим за около милион пъти по-малко кислород, отколкото има днес."
Според изчисленията, направени от Райнхард и еколога Казуми Озаки от университета Тохо в Япония, богатата на кислород обитаема история на Земята може да продължи само 20-30 процента от продължителността на живота на планетата.
Освен това много микроби и бактерии ще продължат да съществуват въпреки липсата на кислород в атмосферата.
"Атмосферата след голямото деоксигениране се характеризира с повишен метан, ниски нива на CO2 и липса на озонов слой", каза Озаки.
Освен всичко друго, небето след 1 милиард години не би трябвало да е синьо, а жълтеникаво.
"Земната система вероятно ще бъде свят на анаеробни форми на живот."
Изследването е публикувано в Nature Geoscience.