България и светът се любуваха на изумително северно сияние (снимки/видео)
Учените обясняват явлението с най-силната геомагнитна буря от близо 20 години насам
Северно сияние озари небето над много страни по света, сред които Великобритания, Германия, Ирландия, Франция, Канада и много други. Небесният светлинен спектакъл бе наблюдаван и у нас и в съседни на България страни. Учените го обясняват с най-силната геомагнитна буря от близо 20 години насам.
Още по темата
Снимки ВИЖТЕ ТУК >>>
Необичайното полярно сияние бе наблюдавано и в небето над България през изминалата нощ. Кадри от феномена бяха споделени в интернет от софийското село Житен, врачанското Търнава, град Вълчедръм в Северозападна България, Кула, Лом и др.
Във Великобритания "изумителното" небесното шоу се е виждало от североизточния бряг - Есекс, Кеймбриджшиър, Беркшир, Съфолк, Кент, Хампшир. То е достигнало и Ирландия, като националната метеорологична служба е качила снимки от него в социалните мрежи.
Явлението е оцветило небето в цикламено, зелено и тюркоазено и в Германия. Германската метеорологична служба също е публикувала снимки на Алпите, осветени в розово, както и на ярки светлини над Франкфурт.
В САЩ северно сияние е наблюдавано на юг до щатите Алабама и Южна Калифорния.
Северно сияние с голяма интензивност е видяно и съседна Румъния в нощта на петък срещу събота. Според астронома д-р Адриан Шонка от Астронмическа обсерватория "Амирал Василе Урсяну" такава интензивност на явлението не е била виждана от стотици години. Феноменът е можел да се проследи с невъоръжено око на север, особено извън градовете - в райони, които не са засегнати от светлинно замърсяване. Сиянието се е виждало на етапи - в началото на нощта, по-късно след пауза от един час, и отново час след полунощ, предаде Аджерпрес, цитирана от БТА.
Потребители в социалните мрежи споделиха снимки на явлението, наблюдавано и от Франция, Филипините, Молдова, Полша, Гърция, Унгария, Канада.
Американското Национално управление по изследване на океаните и атмосферата предупреди в петък за екстремна геомагнитна буря от най-високата пета степен G5, регистрирана за първи път от 2003 г. Тя е достигнала до земята в четвъртък, като е била предизвикана от серия от изхвърляния на коронална маса от Слънцето от голям клъстер слънчеви петна с размер 16 пъти колкото диаметъра на Земята.
Полярните сияния се появяват, когато заредени частици се сблъскват с газове в земната атмосфера около магнитните полюси. В северното полукълбо по-голямата част от тази активност се извършва в ивица, известна като овал на полярното сияние, която обхваща ширини между 60 и 75 градуса.
Когато активността е силна, тя се разширява и обхваща по-голяма площ - това обяснява защо понякога могат да се видят проявления чак до Великобритания.