Двуфотонен микроскоп улови клетъчни изображения на тайконавти в орбита
Двуфотонната микроскопия може да проникне дълбоко в живите тъкани, като се отличава с висока разделителна способност, голяма дълбочина на изображението и триизмерна томографска способност
Тайконавтите от екипажа на "Чънчжоу-15", които се намират в орбита, успешно получиха триизмерни структурни изображения на свои кожни клетки със самостоятелно разработения от Китай двуфотонен микроскоп, съобщи Синхуа, позовавайки се на неговия създател.
Събитието - първото по рода си в световен мащаб, отбеляза успеха на експериментите за проверка на двуфотонния микроскоп в орбита, предоставяйки обещаващ инструмент за бъдещо наблюдение на здравето на тайконавти на орбиталната станция.
Предназначен за тайконавтите на китайската космическа станция, преносимият двуфотонен микроскоп е разработен от изследователски екип от учени от китайски университети, институции и предприятия, сред които Пекинският университет и Центъра за тайконавти на Китай, и с подкрепата на Китайската агенция за пилотирани космически полети (CMSA).
Двуфотонната микроскопия може да проникне дълбоко в живите тъкани, като се отличава с висока разделителна способност, голяма дълбочина на изображението и триизмерна томографска способност, наред с други качества.
Предишните двуфотонни микроскопи по света не са намирали приложение в орбита заради големия си размер, който не отговаря на изискванията за оборудване за орбитални експерименти, като обем, тегло и устойчивост на удар.
Миниатюрен двуфотонен микроскоп със сонда с тегло само 2,2 грама е разработен през 2017 г. от Чън Хъпин, директор на Националния център за биомедицински изображения към Пекинския университет и ръководител на съвместния изследователски екип. Това става възможно, след като изследователите от екипа правят пробив в основните ключови технологии за миниатюризация на двуфотонния микроскоп. Уредът послужи за техническата основа на микроспопа, който понастоящем се намира в орбита.
През ноември миналата година двуфотонният микроскоп, използван от тайконавтите от екипажа на "Шънчжоу-15", беше изпратен на китайската космическа станция с товарния кораб "Тянчжоу-5".
Наскоро инсталираният от екипажа микроскоп е успял да заснеме триизмерни структурни изображения на епидермиса на кожата и повърхностната дерма на лицата и предмишниците на тайконавтите.
Изображенията показват ясни триизмерни структури на слоевете на кожата, в това число на роговия слой, гранулозния слой, шипчестия слой, основния слой и повърхностната дерма - свидетелство за успеха на експериментите за проверка на двуфотонния микроскоп в орбита, отбелязват от изследователския екип.
С помощта на уреда, чиято разделителна способност достига субмикронно ниво, може да се проследява здравословното състояние на тайконавтите в орбита.
Първият успех в работата в орбита на двуфотонния микроскоп отразява високото ниво на Китай в производство на прецизни оптични инструменти, казва Чън.
Ръководителят на изследователския екип допълва, че успехът предлага нови методи за наблюдение на здравето на тайконавтите в орбита на клетъчно и молекулярно ниво и осигурява жизненоважни технически средства за страната за извършването в бъдеще на мозъчни изследвания в орбита.