Марсоходът Perseverance засне невероятна гледка към голям кратер на Марс
Роувърът е предприел най-трудното изкачване в историята на НАСА
Марсоходът Perseverance на НАСА наскоро направи кратка пауза в своята експедиция по марсианските склонове, за да изследва старите си терени.
Вижте Марс през погледа на Perseverance >> >> >>
Perseverance, който е с размерите на автомобил, кацна на дъното на кратера Йезеро с диаметър 45 километра през февруари 2021 г., за да търси следи от минал живот на Марс и да събере десетки проби за евентуалното им бъдещо връщане на Земята.
Марсоходът вече приключи работата си на равните участъци на Йезеро и сега се изкачва по западния ръб на кратера, с намерение да изследва нови и разнообразни марсиански пейзажи. В края на миналия месец обаче Perseverance спря, за да заснеме грандиозната гледка на Йезеро и да я сподели с наземния екип на Земята.
Екипът на мисията събра 44 снимки, направени от марсохода на 27 септември, в мозайка, показваща много от забележителностите, които Perseverance е изследвал.
"Ако погледнете дясната страна на мозайката, ще получите представа с какво се сблъскваме", , сподели Рик Уелч, заместник-ръководител на проекта Perseverance от Лабораторията за реактивни двигатели (JPL) на НАСА в Южна Калифорния. "Марс не иска да направи лесно достигането до върха на този рид."
Perseverance започна изкачването в средата на август. Снимките са направени, когато марсоходът беше на половината път до върха на западния ръб, близо до място, наречено от екипа на мисията "Faraway Rock". Очаква се марсоходът да достигне върха на ръба едва в началото на декември, тъй като теренът е изключително труден.
Ридът, към който Уелч се позовава, има наклон от около 20 градуса, казват от НАСА. Освен това е хлъзгав, със слой от разпилян пясък и прах върху крехка кора.
"Марсоходите на НАСА са се движили по по-стръмен терен и по по-хлъзгави участъци, но това е първият път, когато един марсоход трябва да се справи и с двете условия едновременно - и в такъв мащаб", обяснява Камдън Милър от JPL, плановик или "водач" на мисията Perseverance.
"Никаква мисия на марсоход не се е опитвала да се изкачи толкова бързо на толкова голяма планина. Научният екип иска да стигнем до върха на ръба на кратера възможно най-скоро заради научните възможности, които ни очакват там. От нас, плановиците на марсохода, зависи да намерим начин да ги закараме там", допълва Милър.