НАСА пази в тайна проблем с лунната си ракета
Става ясно, че топлинният щит на космическия кораб "Орион" е претърпял сериозни повреди при връщането си на Земята преди около година
В края на 2022 г. НАСА изстреля непилотиран космически кораб "Орион" около Луната и обратно към Земята като част от мисията "Артемида 1". Така САЩ си проправи пътя за завръщането на земния спътник, предава Futurism.
Но повторното навлизане на "Орион" в земната атмосфера остави породи много въпроси.
Вижте как изглежда космическият кораб "Орион" и ракетата SLS >> >> >>
Топлинният щит на Orion започнал да се разпада, а последващите прегледи показали, че е напукан и начупен.
Според НАСА, проблемът вече е идентифициран. Въпреки това, поради някаква причина служители не разкриват много подробности за случилото се, отбелязва Ars Technica.
"Открихме основната причина," заяви Лакеша Хокинс, заместник администратор на програмата Moon to Mars на НАСА, по време на събитие в понеделник.
"Водим разговори в агенцията, за да сме сигурни, че разбираме не само какво се случва с топлинния щит, но и следващите стъпки и как това ще повлияе на курса, който ще поемем за "Артемида 2," добави Хокинс, визирайки първото пилотирано пътуване до Луната, планирано за изстрелване след по-малко от година.
"Ще сме в състояние да споделим къде сме по въпроса, надяваме се, преди края на годината," каза тя.
Рисковете са високи — НАСА е напълно ангажирана със завръщането на Луната, но моментът не е идеален. С наближаващите президентски избори агенцията вероятно предпочита да не разкрива твърде много подробности преди да обсъди плановете за пилотираната мисия "Артемида 2".
За разлика от първото непилотирано пътуване на "Орион" през 2022 г., този път ще има четиричленен екипаж, който ще направи обиколка около Луната, но без да каца на нея. Това означава, че НАСА трябва да разбере точно какво е причинило напукването на топлинния щит, за да гарантира безопасността на екипажа.
По-рано тази година, Службата на инспектора на НАСА установи в доклад, че капсулата е претърпяла значителни щети, с над 100 локации на напукване.
"Тестовият полет "Артемида 1" разкри критични проблеми, които трябва да бъдат решени преди на мисията "Артемида 2" да бъде изпратен екипаж," заключи службата тогава.
Въпреки че служителите на НАСА сега твърдят, че са разбрали причината, след като инженерите успешно са възпроизвели повредата в изследователския център Ames на НАСА, те продължават да не разкриват подробности.
"Това, което правим сега, е да оценим какъв подход е подходящ за "Артемида 2" относно топлинния щит," заяви Лори Глейз, заместник администратор на дирекцията за изследователски системи на НАСА, цитирана от Ars.
"Знам, че всички искаме повече информация по-бързо, по-рано, по-добре," призна тя. "Движим се възможно най-бързо и скоро ще има решения."
С други думи, ще трябва да сме търпеливи, докато НАСА е готова да разкрие подробности. Глейз не посочи кога точно ще стане това.
"Когато излезе информацията, тя ще излезе цялата наведнъж," каза тя.
Като се има предвид, че НАСА вече е свързала модула за екипажа на "Орион" с неговия сервизен модул, агенцията изглежда уверена в решението си. Нанасянето на промени на този етап би изисквало значителен демонтаж, според Ars.
Накратко, мисията "Артемида 2" на НАСА е планирана да стартира след около 11 месеца — но има вероятност да се наложат забавяния.
НАСА все още очаква окончателно потвърждение относно топлинния щит, преди да започне сглобяването на мощната ракета Space Launch System за Луната.
Какво се случва с планираното кацане на хора на Луната с мисията "Артемида 3" остава неясно.