Учените отдавна подозират, че в продължение на милиарди години Меркурий активно се свива. Нови изследвания показват, че този процес може все още да продължава, оставяйки планетата напукана.

Планетарният учен Дейвид Ротъри, професор в Отворения университет на Обединеното кралство и съавтор на нова статия, публикувана в списанието Nature Geoscience, обясни, че бръчките върху кората на Меркурий може да са резултат от продължаващото планетарно охлаждане и смаляване.

От 70-те години на миналия век учените разполагат с телескопични доказателства, че кората на Меркурий се е свила поради вътрешно охлаждане и е създала набръчкани хребети, известни в науката като "скарпове". Тъй като планетата се компресира с приблизително около 8,8 мили в диаметър през последните 3,8 милиарда години, бръчките напомнят на тези, които се появяват върху стара ябълка.

За да проверят дали Меркурий може все още да се смалява, Ротъри и докторантът от Отворения университет Бен Ман насочиха вниманието си към друга географска характеристика на най-близката до Слънцето планета: "грабени", взети от немската дума за "ров", които са като малки разрези на гърба на подобните на хребети скали, които очертават повърхността на планетата.

Грабените, които обикновено са малко под километър на дължина и по-малко от 100 метра дълбоки в сравнение с високите до 1,25 мили набръчкани хребети, върху които се намират.

Между 2011 г. и 2015 г. сондата MESSENGER на НАСА изпрати снимки на стотици възможни и 48 скали. Възрастта на някои от тях е доста малка в геологичния смисъл на думата - 50 милиона години. Това ги кара да заключат, че планетата все още се свива.

Учените се надяват да научат повече за феномена благодарение на европейската и японската мисия на сондата BepiColombo, която стартира през 2018 г. Космическият кораб е прелетял покрай планетата два пъти и трябва да пристигне обратно на Меркурий през 2026 г., в който момент може да прави снимки с по-висока резолюция.