Търсенето на живот на Титан може да е по-лесно очакваното
Това се дължи на 10-километров слой от замръзнал метан
Изследване разкрива, че ледената кора на Титан, най-голямата луна на Сатурн, вероятно има слой от замръзнал метан с дебелина около 10 километра. Според учените това може да улесни откриването на признаци за живот под повърхността на луната, съобщава Space.
Вижте как изглежда Титан >> >> >>
Изследователи от Университета на Хавай предполагат, че този слой може да затопля вътрешността на Титан и да пренася молекули, които могат да свидетелстват за наличие на живот.
Титан е уникален сред луните в Слънчевата система, защото има плътна атмосфера и наличие на реки и езера. Макар и течни, те не са от вода, а от въглеводороди като метан и етан. Новите открития предполагат, че метанът може да е "заключен" в ледената кора на Титан, което би могло да обясни наличието му в атмосферата на луната.
Екипът е стигнал до този извод след анализ на плитки кратери по повърхността на Титан, които показват, че тя се възстановява доста бързо след ударите. Моделиране с компютърни симулации показва, че слой от метанов хидрат с дебелина 5-10 километра може да обясни наблюдаваните плитки кратери и да подпомогне процеса на пренасяне на молекули към повърхността.
Титан предоставя естествена лаборатория за изследване на процесите на затопляне и освобождаване на метан в атмосферата. На Земята също се наблюдават подобни процеси от вечно замръзнали слоеве в най-северните географски ширини.
Изследването може да подпомогне бъдещи мисии. НАСА планира изпращането на дрона Dragonfly към Титан през 2028 г. за по-детайлни наблюдения на ледената му повърхност.
Изследването е публикувано в The Planetary Science Journal.