На 24 юли 1969 година първите хора, посетили Луната се завръщат на Земята. По това време служители на НАСА са загрижени, че астронавтите могат да донесат странни космически микроби на планетата ни. По това време все още никой не знае дали на земния спътник няма бактериална форма на живот.

За да предпази човечеството от потенциална пандемия НАСА създава карантинно съоръжение в Хюстън, известно като Лунната приемна лаборатория. То трябва да противодейства на възможността извънземни микроби да бъдат "пуснати на свобода" на Земята.

Вижте непубликувани доскоро снимки от мисиите "Аполо" >> >> >>

Когато екипажът на "Аполо 11" се завръща от мисията си, той веднага е карантиниран в модерното съоръжение, струвало милиони долари на американския данъкоплатец. Екипажът прекарва в изолатора 3 седмици.

Двадесет и четирима служители на НАСА, които са били изложени на лунен материал, докато са помагали на астронавтите да слязат, също са били поставени под карантина, съобщава New York Times.

На пръв поглед карантинният протокол изглежда разумен. Но ново изследване предполага, че въпреки парите и ресурсите, инвестирани в него, усилията на НАСА за "защита на планетата" са до голяма степен шоу.

"Протоколът за карантина изглеждаше успешен само защото не беше необходим", пише авторът на изследването Дагомар Дегроут, историк от университета в Джорджтаун, в новата статия.

Нещо повече, работата на Дегроут показва, че НАСА е знаела, че нейният карантинен протокол вероятно е бил неадекватен.

Например, космическият кораб "Аполо" не е проектиран да предотвратява излагането на потенциални лунни замърсители на околната среда на Земята; след като се пръсна в Тихия океан, кабината на капсулата трябваше да бъде напълно отворена, за да могат да излязат астронавтите Нийл Армстронг, Бъз Олдрин и Майкъл Колинс. Въздухът вътре в модула също е изпуснат в земната атмосфера, когато корабът влезе отново. Извършената вентилация гарантира, че екипажът няма да се натрови с въглероден диоксид, но потенциално може да изпусне извънземни микроби в земната среда.

Ако "Аполо 11" действително бе върнал лунни микроби, то това не предполага апокалиптичен сценарий. По-голямата част от микробния живот на Земята е напълно безвреден за хората, а някои видове дори са жизненоважни за нашето здраве. Хипотетичните лунни микроби биха се развили отделно от живота на Земята за милиарди години. Те може дори да нямат способността да взаимодействат с нашите клетки.

От НАСА са знаели, че няма защо да се престарават с задачата си да карантинират астронавтите, защото подозирали, че на Луната няма нищо. Въпреки това изолацията на астронавтите е направена. Причината е основно за успокояване на обществеността.

В крайна сметка вероятният провал на карантинния протокол на "Аполо 11" може да бъде ценен урок за бъдещи мисии, които имат за цел да върнат проби (и хора) от Марс.

Като се има предвид неговата атмосфера и геохимия, Марс е много по-вероятно да съдържа микробен живот, отколкото Луната.

През 2020 г. НАСА издаде актуализирана процедура за задържане на извънземни микроби. Агенцията тихомълком признава, че предишния протокол, използван от "Аполо" е неефективен.