Сблъсък между две неутронни звезди, обикалящи по между си, изглежда е относително рядко събитие. В Млечния път, от всичките 100 милиарда звезди, учените смятат, че има само около 10 двойни неутронни звезди, които ще се сблъскат.

Експлозията на два толкова масивни обекта се нарича килонова и е способна да произведе гравитационни вълни. Учените са откривали подобни явления, но не и в нашата галактика.

Но какво ще стане, ако в Млечния път избухне килонова? Какво би означавало това за живота на Земята?

Според екип, ръководен от физика Хейл Пъркинс от Университета на Илинойс Урбана-Шампейн, ако експлозията е била в определена близост, то планетата ни би била "стерилизирана".

В радиус от 16 светлинни години от сблъсъка на неутронните звезди рентгеновите лъчи биха унищожили всяка форма на живот.

Ако сме на 35 светлинни години от явлението, то опасността идва от гама лъчите. Ускорени от остатъка от килоновата, те ще премахнат озона, оставяйки Земята уязвима и обсипана с радиация за период от хиляди години. Това би предизвикало опустошително масово измиране. 

Опасност има и ако сме в радиус от 300 светлинни години. За да бъде "стерилизирана" планетата ни, то трябва да сме на точно определена позиция спрямо струята от заредени частици. Извън този тесен диапазон обаче е донякъде по-безопасно. Освен това в този случай планетата може по-бързо да се възстанови, което да позволи на някакви форми на живота да оцелеят. Озоновият слой може да се възстанови за 4 години след кратък сблъсък с гама лъчи.

"Рядкостта на двойните сливания на неутронни звезди, съчетани с малък обхват на смъртност, означава, че те вероятно не са важни заплахи за живота на Земята", пишат учените.

По думите им килоновата може да има негативни ефекти за нашата технология, ако подобно събитие се случи сравнително близо, но земята не се окаже по пътя на смъртоносните лъчи на експлозията.