Над един милиард са изложени на риск от загуба на слух заради слушалки и силен звук
По оценки на Световната здравна организация (СЗО) над 430 милиона души по света са с увреден слух
Според изследване, публикувано в научното издание BMJ Global Health, повече от един милиард юноши и млади хора са изложени на риск от загуба на слуха поради използването на големи и малки слушалки и силна музика в местата за развлечение.
Учените твърдят, че властите по света трябва спешно да дадат приоритет на политиките за "безопасно слушане", за да защитят здравето на младото поколение. По оценки на Световната здравна организация (СЗО) над 430 милиона души по света са с увреден слух. Особено уязвими са представителите на по-младото поколение, които слушат музика през различни видове слушалки, както и тези, които посещават места, където се пуска силна музика.
Според по-ранни проучвания слушането на музика през слушалки често достига до 105 dB, докато в местата за развлечения средното ниво на звука варира от 104 до 112 dB. Това е доста над допустимите 80 dB за възрастни и 75 dB за деца, като дори краткотрайните превишавания на тези граници са опасни.
Изследователите искат да оценят истинските мащаби на слушане на силна музика сред младите хора по света, тъй като нарушаването на препоръчителните граници може да ги изложи на значителен риск от загуба на слуха. За тази цел те внимателно изследват 33 проучвания, публикувани на английски, френски, руски и испански език, които разглеждат навиците на слушане на хора на възраст между 12 и 34 години във връзка с нивата на сила на звука и времето на излагане. Седемнадесет части са посветени на лични устройства за слушане на музика (слушалки), а 18 - на места за развлечение; участниците са 19 046 души.
През 2022 г. учените изчисляват, че 2,8 милиарда души ще бъдат на възраст 12-34 години, а 24% от тях ще използват слушалки, не спазвайки правилата. 48% ще посещават места, където силата на звука е по-висока от препоръчителната. Въз основа на тези данни изследователите смятат, че между 0,67 и 1,35 милиарда млади хора в света са изложени на риск от загуба на слуха.
Учените признават, че резултатите им не са напълно надеждни и се влияят от редица фактори, включително демографските показатели и промените в някои национални и регионални закони, уреждащи политиките за "безопасно слушане". Въпреки това те твърдят, че властите, индустрията и гражданското общество вече трябва да са загрижени за предотвратяването на глухотата сред младите хора чрез по-отговорно слушане на музика.