Изследователи откриха, че по-голямата част от метеоритите, които навлизат в атмосферата на Земята, произлизат само от три различни астероидни семейства. Тези семейства са групи от космически обекти, които са резултат от едно и също космическо събитие - сблъсък на астероиди, случил се преди милиони години.

Според проучване, публикувано миналия месец в списанието Astronomy and Astrophysics, както и две публикации от миналата седмица в Nature, международен екип от учени установи, че 70% от всички известни метеорити, достигнали Земята, идват от три млади астероидни семейства.

Тези семейства - наречени Карин, Коронис и Масалия - са възникнали съответно преди около 5, 7 и 40 милиона години в основния астероиден пояс на Слънчевата система.

По-специално, Масалия е идентифицирана като източник на цели 37% от метеоритите.

Това откритие е от съществено значение, защото ни дава възможност да проследим произхода на наскоро открити астероиди и други космически обекти, които могат да представляват заплаха за човечеството.

Произход на астероидите

Младите астероидни семейства се образуват в резултат на големи сблъсъци, главно в астероидния пояс. Получените фрагменти могат да бъдат изхвърлени със значителна скорост в Слънчевата система, като някои от тях стигат чак до Земята.

Изследователите използвали компютърни симулации и телескопични наблюдения, за да определят произхода на повечето от тези метеорити.

Досега беше известно, че само 6% от метеоритите идват от Луната, Марс или Веста - един от най-големите обекти в астероидния пояс на Слънчевата система. Произходът на останалите 94% оставаше загадка.

С последните изследвания учените твърдят, че вече са успели да установят произхода на повече от 90% от метеоритите.

За да разберат откъде идват останалите 10%, екипът сега насочва усилията си към изучаване на други млади астероидни семейства, които са се образували преди по-малко от 50 милиона години.