DJI Mini SE е последно поколение дрон с наистина добра цена, но съдържащ повечето функции и летателна мощност на професионални и скъпи дронове. Основната му функционалност се захранва от същия софтуер като при много по-скъпите дронове, което дава на dji mini se невероятна стойност.

Предимства                                                                       Недостатъци

Мощен дрон на много добра цена                                       2.7K резолюция е по-ниска от тази на някои смартфони

Изключителни видео и снимки                                            Няма сензори за сблъсък

Може да се лети без телефон/приложение                   Липсват функции за следене на помощ на пилота

Quickshots

 

Дизайн и контролер

Дизайнът на DJI Mini SE е почти неразличим от DJI Mini 2, докато контролерът прилича повече на този на Mavic Mini.

Въпреки че контролерът на Mini SE може да не разполага с най-новата технология, той бие своите наследници по размер и тегло, сгъвайки се до компактен размер. Дръжките на телефона, които излизат от дъното, могат да поддържат най-новите и големи телефони. Има Micro-USB гнездо отляво, което служи като порт за зареждане на 2600mAh батерия или телефонна връзка с помощта на един от конекторите.

Корпусът на Mini SE е малко по-ъглов от новия Mini 3 Pro и се сгъва до размера на голям телефон. С отворен диагонал от 213 мм той е значително по-малък от Mini 3 Pro с 247 мм. Управлява до 30 минути полетно време.

Камерата е монтирана върху стабилизатор, скрит под пластмасова капачка на обектива, която трябва да се отстрани при полет. Когато е поставен на равна повърхност, стабилизаторът има достатъчно място за маневриране над земята благодарение на крачетатана предните рамена; това е често срещан стил, наблюдаван при много дронове на DJI, но все пак е полезно да имате площадка за кацане.

Погледнат отдолу, Mini SE има вентилационни отвори отпред над стабилизатора и сензори за зрение отзад, обграждащи IR сензор. Те помагат на дрона да кацне и "вижда" земята, за да може да компенсира отклонението. В средата е бутонът за захранване и 4 светлини за проверка на заряда.

Снимка: DJI Mini SE

Летателни характеристики

Изживяването при полет с Mini SE е много подобно на други дронове на DJI (като Mavic 3 или Mini 3 Pro), защото всички използват приложението DJI Fly. Приложението е оборудвано с ясни анимирани графики и инструкции на екрана.

Има три различни режима на полет, които лесно се превключват с бутон на екрана: Cine, P (Normal) и Sport. С изключение на умишлено бавния режим Cine, и Normal, и Sport се усещатмалко по-бавни от по-скъпите дронове и това не е изненадващо.

Реално погледнато, не смятаме, че много потребители ще се притесняват от по-бавните скорости, но със скорост на спускане, ограничена до 3 метра/секунда (в сравнение с 5 m/s на Mini 3 Pro), е очевидно, че няма същата мощност или производителност на обработка, за да съответства на по-скъпите дронове.

Няма сензори за сблъсък, но сензорите за кацане на дрона се задействат, ако летите твърде бързо, дори в спортен режим, и дронът превключва в своя автоматичен режим на кацане.

Кацането на дрона е въпрос на задържане на лоста за спускане надолу или натискане на бутона за кацане.

DJI Mini SE Снимки

Правенето на снимки с Mini SE е лесно - няма огромен брой опции. Можете да насочите камерата под всеки ъгъл право надолу и директно напред; разширената настройка дори му позволява да се накланя до 20˚.

Камерата има 1 / 2,3" CMOS с 12 мегапиксела и 83˚ зрително поле (24mm EFL). ISO е само 100-3200. Снимките могат да се заснемат при 4:3 или 16:9, и двете с ширина 4000px.

Има опция за превключване от Автоматично на Ръчно - освобождаване на екранните дискове за управление на скоростта на затвора и ISO /светлочуствителност/. Менютата предлагат и хистограма на живо и "премигвания" за преекспониране.

Цветовете също изглеждат естествени, може би с намек за допълнителна наситеност.

В режим Pro ISO и Shutter могат да се плъзгат, докато системата изчислява ефекта върху стойността на експозицията.

DJI Mini SE Видео

Видеото се заснема при 2.7K 30fps (това е 2720 x 1530 пиксела) или 1080p при до 60fps. Като "икономична" опция с ниска разделителна способност, това е по-добре, отколкото бихте очаквали.

Всичко това неизбежно се вижда от видеата, които не отговарят на професионалните стандарти; шумът е особено очевиден в по-тъмните зони. Въпреки това детайлите са видими и битрейтът е адекватен за създаване на видео.

DJI Mini SE Софтуер: DJI Fly

Различните допълнителни функции с изкуствен интелект са се превърнали в стандартна характеристика на съвременните дронове и дори Mini SE, базов модел, не изостава в това отношение. Той включва четирите най-добри DJI QuickShots, които работят, като се фиксират върху ясен обект с помощта на камерата, след което изпълняват предварително определен полет.

DJI Mini SE Финални думи

В сравнение с най-добрите дронове, Mini SE осигурява солидно и надеждно полетно изживяване, а долните сензори предотвратяват сблъсъци в земята.

DJI Fly приложението е добре усъвършенствано и лесно за навигация (и разбира се не е строго необходимо).

Освен опциите на камерата, слабостта е обхватът - на около 250 м сигналът е на границата си.

Ако ограниченията ви създават проблем, DJI така или иначе разполага с много по-скъпи опции; но с DJI Mini SE получавате пълен комплект Fly More с три батерии на изключително достъпна цена, а това е добра новина за дрон любителите.

 


Материалът е предоставен от DJI Mini SE