HP подготвя сървъри с ARM процесори
HP подготвя сървърни машини с ултра ниска консумация на енергия, разчитащи на процесори с ARM архитектура, които в момента се използват в почти всички смартфони и таблети, предаде Ройтерс.
Наскоро Gartner определи ARM сървърите като една от най-важните технологии за периода 2012-2014 г. Проектът на HP за подобни машини носи кодовото име Project Moonshot и цели да осигури алтернативни решения за доставчиците на уеб услуги като Facebook и Twitter, които не само да консумират по-малко енергия, но и да заемат по-малко място в центровете за данни.
Според HP, сегашните системи от по 400 сървъра, струващи $3,3 млн. и консумиращи 91 киловата, могат да бъдат заменени с решения за $1,2 млн., които консумират само 9,9 киловата и изпълняват същите задачи. Освен това ще намалеят значително броят на шкафовете и дължината на необходимите кабели.
Всеки ден броят на сървърите в света нараства със 7 хиляди броя, като повечето от тях се използват за уеб услуги. В недалечна перспектива ще стане сериозен проблем намирането на място за нови машини и осигуряване на електроенергия за тях. Ето защо има смисъл преходът към икономичната във всяко отношения архитектура ARM.
Сървърите на HP ще работят с ARM процесори на тексаската компания Calxeda, която е част от ARM Holdings. През първата половина на 2012 година HP ще предложи на десетки свои партньори тестови образци на ARM сървърите. Засега няма информация кога машините ще бъдат пуснати на пазара.
ARM сървърите на HP с височина 4U ще съдържат по 288 процесора Calxeda EnergyCore ECX-1000. В един шкаф ще се поместват общо 2,8 хиляди процесора, като всички сървъри ще имат общо захранване, охлаждане и управление, което ще доведе до намаляване на броя на кабелите и на необходимото пространство.
Процесорите ECX-1000 стъпват на референтния дизайн на Cortex-A9 и работят на тактова честота 1,4 GHz. Единственото ограничение на новата сървърна архитектура е обемът на адресируемата памет. Тъй като ARM чиповете имат 32-битова архитектура, максималният обем памет на сървъра е ограничен до 4 GB. Наскоро обаче ARM Holdings представи 64-битова архитектура. Първите процесори на нейна основа се очакват към средата на 2012 година.
Според Forrester Research, в период от 3 до 5 години ARM процесорите ще се използват повсеместно.