"200 милиона души без пари в брой": Как Нигерия налага ползването на дигитална валута
Според критиците новата политика ще увеличи външния контрол над спестяванията, но икономистите виждат в eNaira шанс за удар по измамите и централизиране на финансовата система
Нигерия драстично намали количеството пари в брой, което физическите лица и фирмите могат да теглят. Това е част от стратегията "Нигерия без пари в брой". Африканската страна с население от над 200 милиона души се опитва да наложи своята дигитална валута eNaira.
Централната банка на Нигерия издаде директива, според която физическите лица и фирмите вече ще бъдат ограничени до теглене на 45 долара на ден. Седмичните ограничения за фирмите са до 1125 долара, а за гражданите до 225 долара. Физическите лица ще бъдат засегнати от 5% такса, а фирмите с 10% такса за банкови тегления над тези лимити.
"Клиентите трябва да бъдат насърчавани да използват алтернативни канали (интернет банкиране, приложения за мобилно банкиране, USSD, карти/POS, eNaira и др.), за да извършват своите банкови трансакции", заявява директорът на банковия надзор на страната Харуна Мустафа.
Нигерия въведе своята "безкешова" политика през 2012 г. eNaira не е криптовалута, а цифрова валута на централната банка на Нигерия (CBDC). Тя не е анонимна, а трансакциите могат да се проследяват и подлежат на контрол. Друга разлика е стабилната цена и ниската волатилност. eNaira е еквивалентна на фиатната найра. Проектът стартира на 25 октомври 2021 г.
Досега само под 0,5 процента от населението на Нигерия е приело употребата на дигиталната валута. Населението на африканската страна надвишава 200 милиона души.
"Над 85% от парите ни в обръщение се държат извън банките", изрази недоволство управителят на централната банка на Нигерия, Годуин Емефиеле.
Според икономистите дигиталната валута ще централизира финансовата система на страната и ще намали измамите. Според критиците тя ще увеличи външния контрол над спестяванията на гражданите.
Употребата на дигиталната валута изисква свалянето на специално приложение. То може да се инсталира на компютър, телефон, таблет или умен часовник. По същество това е дигитален портфейл, с който могат да се правят разплащанията.
Хората без смартфон или умна джаджа биха били ощетени от насърчаването на CBDC. Според изследване на Statista до 2025 година 140 милиона нигерийци ще имат смартфон. Към 2021 година нигерийците с умни телефони са били под 40 милиона души.
Американския мозъчен тръст Atlantic Council разкрива, че Нигерия е една от 11-те държави, които използват CBDC и планират налагането им. Китай е една от страните с най-развита дигитална валута. 15 други държави са стартирали проучвателни проекти.
През 2023 година Индия ще започне да експериментира с дигиталната рупия в най-големите градове в страната. Европа също има интереси в развитието на дигиталното евро. Тази година Световният икономически форум (WEF) открои необходимостта от въвеждане на дигитални пари CBDC. Според банкерите едно от многото им ползи може да е свързана със справянето с инфлацията.