вателската група на CSIRO Марк Елмути поясни, че екипът, който стои зад технологията, се надява да улесни живота на астронавтите, като създаде триизмерна карта на МКС с по-големи подробности, отколкото са били постигани досега.

"Целта на тази мисия е да се демонстрира, че нашата технология може да осигури подобрено 3D заснемане и картографиране за роботизираните системи, които в бъдеще могат да извършват автономни операции по поддръжката на космически кораби", каза той в съобщение за медиите, цитирани от БТА.

Устройството, което е разработено в партньорство с "Боинг", научните екипи на МКС и НАСА, съчетава две технологии на CSIRO за получаване на висококачествени данни за заобикалящата среда.

Като извършва пълно 3D вътрешно сканиране, устройството може да проследява движението на инвентара из станцията, което помага на астронавтите и контрольорите на мисията да планират дейностите.

Ако сканирането на МКС се окаже успешно, CSIRO планира да разработи технологията за други приложения в космоса, включително за среди, които са без екипаж, и за потенциално изследване на лунната повърхност.

Устройството беше изпратено в орбита на борда на снабдителна мисия на "Спейс Екс", която беше изстреляна в четвъртък от космодрума Кейп Канаверал във Флорида.