Байдън: Струва си да проучим отношенията на Мъск с други държави
Изявлението стана след като милиардерът обяви, че ще подкрепи Републиканската партия
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че според него си струва американските власти да проучат отношенията на предприемача и собственик на социалната мрежа "Туитър" Илон Мъск с други държави, предаде Ройтерс.
"Мисля, че сътрудничеството и/или техническите връзки (на Мъск) с други държави си струва да бъдат проучени", каза Байдън на пресконференция в Белия дом. "Не казвам, че той върши нещо нередно, просто казвам, че си струва да бъдат проучени."
Байдън направи това си изявление в отговор на въпрос дали смята, че Мъск е заплаха за националната сигурност, както и дали придобиването на "Туитър" от него с помощта на саудитски конгломерат не трябва да бъде разследвано от американските власти.
Непосредствено преди междинните избори в САЩ, Илон Мъск обяви, че ще подкрепи Републиканската партия. Причината, която той изтъкна е, че така властта ще бъде по-балансирана.
Мъск има сложни взаимоотношения с Байдън и неговата администрация. От една страна SpaceX се превърна в основен партньор на НАСА. В своите речи американският президент избягва да говори за това постижение. Байдън няколко пъти пропусна да отбележи и значението на Tesla, в речи посветени на електромобилите.
Tesla е отговорна за около 74% от продажбите на електрически автомобили в САЩ през последните три години. Компанията е и лидер в много европейски държави, като Германия.
Въпреки това Белият дом не покани Tesla на събитие, посветено на електромобилите. Байдън дори се пошегува с космическите амбиции на Мъск.
Байдън не коментира и първата изцяло цивилна космическа мисия в историята, осъществена от SpaceX.
Мъск от своя страна заяви, че президентът е "спал". Това е игра на думи, защото прякорът, даден от републиканците на Байдън е "Заспалият Джо".
Шефът на SpaceX и Tesla е коментирал, че смята за необходимо въвеждането на възрастово ограничение в американската политика. По думите му не би било редно хора над 70 години да ръководят страната. Възрастта на Джо Байдън е 79 години. Нанси Пелоси е на 82 години, а Хилъри Клинтън е на 75 години. Подобно ограничение би оставило много от лидерите на Демократическата партия извън властта. Идеята обаче е в ущърб и на 76-годишният Доналд Тръмп.