Джордж Сорос се обяви в подкрепа на слънчевото геоинженерство. Милиардерът филантроп отправи своя призив за инвестиции в спорната технология преди Мюнхенската конференция по сигурността, на която той говори миналата седмица, пише Fortune.

Слънчевото геоинженерство предвижда впръскването на микрочастици високо в атмосферата. Там те биха отразили част от слънчевата светлина и биха довели до намаляване на средната глобална температура.

Сорос отбелязва в своя сайт, че Северният ледовит океан "преди е бил покрит с девствен сняг и лед, които отразявали слънчевата светлина в така наречения "ефект на албедо", но нарастващите глобални температури са такива, че Ледената покривка на Гренландия е започнала да се топи.

Цитирайки британския химик Дейвид Кинг, който е кралски рицар, милиардерът предложи процес на "повторно замразяване" на Арктика "чрез създаване на бели облаци високо над Земята".

Според идеята на Сорос аерозолното впръскване ще се извършва само над Северния ледовит океан в продължение на няколко месеца през лятото.

"С подходящи научни предпазни мерки и в консултация с местните местни общности", продължава Сорос, "този проект може да помогне за рестабилизиране на климатичната система на Арктика, която управлява цялата глобална климатична система."

Милиардерът продължи, като предупреди, че топенето на ледената покривка на Гренландия "представлява заплаха за оцеляването на нашата цивилизация"

"Трябва да преориентираме нашите международни финансови институции, особено Световната банка, за да се съсредоточим върху изменението на климата", казва Сорос.

"Посланието е ясно: човешката намеса е унищожила предишна стабилна система. И ще е необходима човешка изобретателност, както местна, така и международна, за възстановяването ѝ", коментира милиардерът.

Не всички учени са съгласни, че слънчевото геоинженерство е добро решение на климатичните промени. Аерозолите с микрочастици могат да съдържат вредни вещества.

По-големият проблем е, че веднъж започнал, процеса по геоинженерство не трябва да се спира. Дори едногодишна пауза би довела до шоково покачване на температурите и непредвидими катаклизми. Това означава, че всяка година трябва да се инвестират десетки милиарди долари във впръскването на аерозоли в атмосферата. Тъй като технологията никога не е била изпробвана има риск тя да причини слаби реколти и глад.

Привържениците на геоинженерство обаче считат, че то е много по-евтино и лесно от ограничаване на парниковите емисии и вредни газове. То би могло да позволи на индустриалните предприятия да работят със сегашните си темпове и норми.

ИЗБРАНО