Турция изстреля първия си космонавт в орбита (видео)
Алпер Гезеравджъ е избран от общо 36 000 кандидати
Алпер Гезеравджъ е първият турски гражданин, който излетя в космоса. Той се отправи на двуседмично посещение на Международната космическа станция. Полетът се осъществи на борда на космическия кораб Dragon и ракетата Falcon 9 на SpaceX.
Гезеравджъ е част от мисията на частната космическа компания Axiom. Той е избран от общо 36 000 кандидати. За да бъде част от мисията, Турция е платила над 55 милиона долара. Толкова е приблизителната цена за място в полетите на Axiom, пише "Дейли Сабах".
Командир на екипажа е бившият астронавт от НАСА Майкъл Лопес-Алегрия, който беше начело на първата подобна комерсиална мисия на Axiom. За пилот на мисията "Аx-3" е одобрен италианецът Валтер Виладей. Шведът Маркус Ванд представлява Европейската космическа агенция (EКА). Той отива за трети път до МКС.
Това е бъде първата частна мисия, в която участва астронавт от ЕКА.
След изстрелването SpaceX успешно приземи първата степен на ракетата Falcon 9.
"Това историческо събитие не само ще потвърди технологичните ни цели и ще пробуди националната гордост на турския народ, но и ще постави началото на нова ера на научни иновации и международно сътрудничество", заяви преди полета Халит Мирахметоглу - генерален директор в Центъра за обучение в областта на космическото пространство и авиацията в северозападния турски окръг Бурса.
Връзката на Реджеп Ердоган с Илон Мъск
През 2021 година турският президент Реджеп Ердоган проведе дълъг видеоконферентен разговор с шефа на SpaceX - Илон Мъск. Една от основните теми бе Националната космическа програма на Турция.
Разговорът бе осъществен няколко седмици, след като Турция изстреля новия си комуникационен сателит Тюрксат 5А с ракета Falcon 9 на SpaceX.
Миналата година Мъск посети Турция, като обсъди построяването на фабрика на Tesla в южната ни съседка. Ердоган обаче подчертал, че страната му би била и ценен космически партньор.
Официално, турската космическа програма стартира на 13 декември 2018 година. Водеща роля в нея има институтът TÜBİTAK UZAY, който вече е създавал и тествал малки сателити.
Турция планира да стартира собствена програма за обучение на астронавти. Анкара възнамерява да похарчи около 6 милиарда долара за този проект. Правната рамка за това беше изготвена през есента на 2016 г. Това е един от най-големите и амбициозни проекти в съвременната турска история.
Крайната цел на Турция е да има собствен космодрум и свои ракети, които да изстрелват спътници в орбита. Освен това южната ни съседка иска след време да прати мисия до Луната и да има собствен пилотиран космически кораб.
"Полето за изследване на космоса от дълго време беше запазено за клуба на развитите страни, сега се отваря възможност и за развиващите се страни да се присъединят", казва Мирахметоглу. "Ред е на Турция да се присъедини към клуба на големите".
Гезеравждъ заявява, че е готов да "отнесе мечтите на турския народ в дълбините на космоса".
"Това пътуване не е край за нас, а средство за постигане на целите на космическите ни изследвания", казва той в интервю за Анадолската агенция.
"Разчупихме оковите на изостаналостта в Турция, изградихме инфраструктурата на една велика и силна Турция", каза Ердоган, когато представи за пръв път Гезеравждъ.
Тогава той допълни, че Турция може да се гордее още с безпилотния изтребител "Къзълелма", военния самолет от пето поколение TF-X, наблюдателния сателит IMECE, лекия боен и учебен реактивен самолет Хюрджет и многоцелевия тежък боен хеликоптер ATAK-2.