Intel подписа стратегическо споразумение с японския Национален институт за напреднали индустриални науки и технологии (AIST), което ще постави компанията в центъра на развитието на квантовите технологии в Япония. В рамките на това партньорство Intel ще предостави своите най-нови квантови процесори, докато AIST ще се заеме с разработката на цялостни системи, базирани на тях, които ще бъдат внедрени в научни институции по целия свят.

Въпреки че Intel досега не беше лидер в разработката на квантови технологии, компанията работи в една от най-обещаващите области - спиновите кюбити, известни още като силициеви кюбити. Тези квантови процесори могат да се произвеждат в стандартни полупроводникови фабрики, което ги прави значително по-достъпни и улеснява тяхното мащабиране.

През юни 2023 г. Intel представи първия си квантов процесор Tunnel Falls с 12 спинови кюбита. Очакваше се следващата версия с увеличен брой кюбити да дебютира през 2024 г., но тя така и не беше обявена. Въпреки това, през май 2024 г. служители на компанията публикуваха научна статия в Nature, в която подчертаха предимствата на своята технология спрямо конкурентите. Intel обяви създаването на индустриален стандарт в областта на еднородността, точността и статистиката на измерванията на спиновите кюбити.

Япония вече има значителен напредък в квантовите изчисления благодарение на IBM, която през последните пет години активно работи в страната. През юни 2024 г. IBM подписа споразумение с AIST за разработката на квантов компютър с 10 000 кюбита, който трябва да влезе в експлоатация през 2029 година.

Intel и AIST освен квантовите процесори ще си сътрудничат и в разработката на полупроводникови и свръхпроводникови интегрални схеми, които ще бъдат ключови за бъдещите квантови изчислителни системи. Разработените от тях технологии ще бъдат достъпни за университетите в САЩ, Япония и други страни, а организации извън тази мрежа ще трябва да заплатят за достъп.

В същото време Intel участва и в европейски проект за разработка на криогенни квантови технологии, включително криогенна фотоника, микроелектроника и криомикросистеми. Този проект, наречен ARCTIC (Advanced Research on Cryogenic Technologies for Innovative Computing), е първата голяма инициатива в рамките на Европейския съвместен съюз за чипове (CJU).